ENG

Warsztaty do aktualnych wystaw

Warsztaty do aktualnych wystawWarsztaty do aktualnych wystawWarsztaty do aktualnych wystawWarsztaty do aktualnych wystawWarsztaty do aktualnych wystawWarsztaty do aktualnych wystawWarsztaty do aktualnych wystawWarsztaty do aktualnych wystaw

Zapraszamy do udziału w warsztatach do aktualnych wystaw organizowanych przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Zajęcia prowadzone przez artystów i doświadczonych edukatorów rozwijają zdolności plastyczne i poznawcze oraz poruszają wątki ekologiczne i przyrodnicze.

Zajęcia plastyczne i ceramiczne nawiązują do trzech najnowszych ekspozycji: Kunszt – kolekcja orońska, Moonrise Przemka Branasa i Red Greenhouse Michaliny Bigaj. W czasie zajęć edukacyjnych łączymy warsztaty plastyczne (ok. 60 min.) z elementami teorii (ok. 30 min).

Dla starszych dzieci i młodzieży organizowane są lekcje muzealna w formie oprowadzań performatywnych – oprócz rozmowy uczestnicy wykonują zadania i uczestniczą w zabawach w sali wystawowej.

Przyroda parku, stała ekspozycja w Pałacu Brandta i aktualne wystawy w orońskich galeriach dają możliwość realizowania programów kształcenia zintegrowanego, historii, języka polskiego, plastyki, przyrody i biologii na kolejnych etapach nauczania.

 

Zadzwoń do nas:

tel. +48 48 618 45 16 (wew. 19)

warsztaty@rzezba-oronsko.pl

pn.– pt. w godz. 8:00–15:30

 

Program edukacyjny

 

Dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych

Młodzież i dzieci w grupach szkolnych zapraszamy na warsztaty, które pozwolą wprowadzić
w czyn nowo poznane idee i „ucieleśnić” pojęcia ze świata sztuki. Krótkie zwiedzanie pozwala na baczną obserwację zjawisk artystycznych, a ćwiczenia warsztatowe pozwalają na ugruntowanie wiedzy i dostarczają ciekawych wrażeń. Każdy stworzy własną pracę na zadany temat. Zajęcia prowadzone są przez artystów i doświadczonych animatorów kultury.

 

Zwiedzanie wystawy oraz warsztaty potrwają łącznie około 90 min.

Koszt warsztatów 12 zł / uczestnik (w tym bilet wstępu do muzeum)

 

Kunszt – rzeźby z kolekcji orońskiej

Poruszane zagadnienia: historia rzeźby współczesnej, abstrakcja, realizm, ciało człowieka jako temat sztuki, artysta, materiał rzeźbiarski, sztuka video, interpretacja dzieła, emocje w odbiorze sztuki, geometria, muzealnictwo, rzeźba kinetyczna

 • Konstrukcja czy dekonstrukcja?

Interpretując pracę Alicji Kwade, należy zmierzyć się z własnymi przyzwyczajeniami i skojarzeniami, które wywołują w nas konkretne obiekty. W czasie warsztatów poddamy dekonstrukcji przedmioty
o oczywistych funkcjach. Inspirowani wszechobecnymi liniami, skomponujemy labirynty na płaszczyźnie.

 • Fabryka sztuki

Praca Alicji Kwade przywodzi na myśl tajemniczą maszynerię z dawnych fabryk. Sugerując się taką interpretacją, wraz z najmłodszymi uczestnikami, poszukamy materiałów „do przetwarzania” i zastanowimy się nad tym, jakie ciekawe „surowce” może wyprodukować maszyna skonstruowana według własnych wyobrażeń z labiryntów rurek i tub.

 • Projektujemy wystawę

Czym zajmuje się kurator i jak powstają wystawy? Zabawa w muzeum to świetny pretekst do poznania zadań konserwatora, kuratora i artysty. Oprawimy obrazy i zaprojektujemy własne galerie, stworzymy bilety i plakaty zapraszające na naszą pierwszą ekspozycję.

 • Rzeźba w ruchu

Współczesna sztuka przekracza granice. Okazuje się, że rzeźba nie musi być piękna, ani statyczna. To co się porusza także może zostać uznane za dzieło sztuki. Jak zatem skonstruować ruchomą rzeźbę?

 • Uwaga rzeźba!

Rzeźby spotykamy w parku, na placach zabaw, w miastach, przy drogach, w szkołach… – jednym słowem wszędzie! Na ciekawe obiekty można natknąć się na całym świecie, również w Orońsku. Uczestnicy stworzą własny szlak najciekawszych prac, bawiąc się w krytyków sztuki, będą mogli opatrzyć dzieła ciekawymi komentarzami, umieszczając je w przestrzeni publicznej.

 

Przemek Branas – Moonrise

Poruszane zagadnienia: człowiek a przyroda – topos ogrodu; inspiracje artystów światem natury – forma, barwa, zapach, dźwięk; oddziaływanie sztuki na zmysły, performance

 • Tajemnicze zielniki

Tworzenie zielnika to świetny sposób, aby dzieci mogły zapoznać się z roślinami stosowanymi
w ziołolecznictwie i kuchni. Dzięki terenowym wprawkom botanicznym nauczymy się rozpoznawać rośliny. Orońskie ścieżki pełne są ciekawych gatunków drzew i kwiatów. Stworzymy z nich magiczne kompozycje.

 • Roślinne kolaże

Dary jesieni to doskonały materiał do ćwiczeń plastycznych w temacie barwy. Różnorodność suszonych liści i kwiatów pozwoli nam ułożyć bukiety – wyjątkowe kompozycje do oprawienia i dekorowania domowych wnętrz.

 • Laboratorium dźwięku

Dźwięki także mogą stać się elementem dzieła sztuki wizualnej. Inspiracją do warsztatowej pracy będą te niejednoznaczne i zagadkowe, pochodzące z eksperymentalnych instrumentów. Uczestnicy dowiedzą się na czym polega performance, opracują „konstrukcje dźwiękotwórcze” i skomponują własne dzieło.

 

Michalina Bigaj – Red Greenhouse

Poruszane zagadnienia: edukacja globalna – współczesne uprawy roślin, ekologia a sztuka zaangażowana społecznie, minimalizm, inspiracje artystów światem natury – forma, barwa, oddziaływanie sztuki na zmysły

 • Witraże

Za pomocą tektury oraz barwnych bibułek zaprojektujemy witraże, które po wyklejeniu będą mogły wisieć w naszych oknach. Tematyka witraży związana z roślinami lub światem zwierzęcym.

 • Utrwalone w glinie

Kształty popularnych roślin często stają się tematem ceramicznych ornamentów. Znalezione liście można odbijać w glinie, tworząc naczynia i doniczki. Wypalone podkładki będą do odebrania
w terminie dwóch tygodni od dnia warsztatów.

 • Barwy

Światło i jego kolor mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób widzimy otaczający nas świat. Podczas warsztatów nawiązujących do wystawy Michaliny Bigaj, dowiemy się jak mieszają się i oddziałują na siebie barwy podstawowe. Konstruując kolorowe okulary, spróbujemy zobaczyć to, co nas otacza
w sposób nieoczywisty.

Dodatkowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30–15.30
pod numerem telefonu 48 618 40 27 w. 19

 

Dookoła świata (i w zaświaty) – wystawa lalek z Teatru Lalek „Kubuś” w Kielcach

 • Teatrzyk Kamishibai

Ciekawą alternatywą dla widowisk scenicznych jest japoński teatrzyk uliczny. Kameralna atmosfera pozwala na wejście w świat opowieści z różnych stron świata. W czasie zajęć plastycznych uczestnicy dokończą opowieść i wystąpią w teatrzyku.

 • Teatr cieni

Złudzenia optyczne, wykorzystanie iluzji, gra światłem to zagadnienia teatralne, ale wykorzystywane również w sztuce współczesnej. W zaciemnionym pomieszczeniu, przy użyciu prostych narzędzi uczestnicy stworzą teatr cieni do wybranego scenariusza.

 • Podróż w czasie i przestrzeni

Wątek wielokulturowości widoczny na wystawie lalek jest punktem wyjścia do rozmowy
o tolerancji i multikulturowości. Ciekawym tematem będzie zatem moda innych kultur – to po czym poznajemy tradycyjne i historyczne stroje innych państw. Uczestnicy warsztatów
w praktyce poznają pracę projektanta ubioru.

 • Niedoparki

Indywidualizm jest bardzo ważny, ale działania artystyczne często wymagają współpracy.
W parach można opracować spektakl oparty na kontrastach i komizmie. Zapraszamy na zajęcia warsztatowe z tworzenia pacynek z elementami teatrologii.

 

Dla młodzieży szkół średnich

 

Lekcje muzealne – zabawa, zwiedzanie, rozmowy

 • Ciało człowieka w sztuce współczesnej

Realistyczne, zdeformowane, kobiece, męskie, będące głównym tematem lub tylko środkiem do wyrażenia głębszych treści – ciało człowieka było ważną inspiracją dla sztuki od początków jej istnienia. W czasie zwiedzania wystawy poruszone zostaną wątki dotyczące zmiany sposobu przedstawiania postaci ludzkiej od prehistorii do awangardy i czasów współczesnych, zmieniającego się kanonu piękna i różnorodności sztuki rzeźbiarskiej.

 • Przedmioty znane w sztukę ubrane

Uczestnicy będą mogli prześledzić rozwój form trójwymiarowych, w których wykorzystywane są przedmioty znane z życia codziennego od czasów Duchampa do dzieł najnowszych. Zajęcia mają na celu ukazanie różnicy między dadaistyczną ideą ready-mades, sztuką użytkową, a innymi przejawami sztuki z użyciem gotowych przedmiotów. Będzie to okazja do szerszego zaprezentowania twórczości Alicji Kwade.

 • „Formy muzyczne” w rzeźbie współczesnej

Zajęcia dotyczące przykładów dzieł sztuk wizualnych, których twórcy inspirowali się światem muzyki: dziełami wybitnych kompozytorów, eksperymentami dźwiękowymi, a także formą instrumentów. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć przykłady współczesnych rzeźb, zwiedzając wystawę z kolekcji Muzeum Rzeźby Współczesnej. Prelekcję wzbogaci prezentacja adekwatnego materiału wizualnego.

Dodatkowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30–15.30
pod numerem telefonu 48 618 40 27 w. 19

Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego