ENG

Marek Chlanda 1954

Studia: Akademia Sztuk Pięknych, Kraków, dyplom 1978. W latach 1980–1982 pedagog w macierzystej uczelni. W latach 1986–1988 pedagog na Uniwersytecie Śląskim, Filia w Cieszynie. Laureat Nagrody Fundacji Nowosielskich za całokształt twórczości (1997). Autor projektu artystycznego Podróżująca Akademia, polegającego na prowadzeniu zajęć ze studentami z Bergen (Norwegia) w różnych miejscach świata (1983–1984). Twórczość w zakresie rysunku, instalacji, rzeźb, obiektów.

W latach 70- tych artysta tworzył serie rysunkowe, które stanowiły rodzaj zapisu własnych obserwacji, łącząc rysunek z innymi działaniami jak performance, koncert muzyczny czy dokumentacja. Chętnie też wprowadzał do prac na papierze kawałki futra, drewniane klocki, listewki, sznury, itp. Jedną z ważniejszych prac tego typu jest "Epifanie", zaprezentowana na Biennale Młodych w Paryżu w 1980 roku.  

Chlanda jest autorem wieloelementowych kompozycji przestrzennych,  do których wykorzystywał takie materiały jak drewno, wosk, substancje smoliste, żelazo, blacha, itp. Inspiracje do swoich prac artysta czerpie z literatury, religii, historii, filozofii.

Instalacja „Die reise nach Jerusalem” stanowi kompozycję 32 woskowych elementów, ułożonych bezpośrednio na podłodze. Część figur o symbolicznym znaczeniu, ustawiona jest  promieniście wokół centralnie umieszczonej prawosławnej formy krzyża, od którego prowadzi kręta droga w kierunku miasta  Jeruzalem – ukazanego na abstrakcyjnym rysunku pokrytym woskiem.

Die reise nach Jerusalem

Die reise nach Jerusalem

1985–1986/1992
drewno, gips, wosk, blacha, rysunek ołówkiem, papier, technika własna, niesygnowana,
wymiary zmienne
numer inwentarzowy: CRP/RZ/570/1–32
rekonstrukcja wykonana na zlecenie Centrum Rzeźby Polskiej
zakup: Centrum Rzeźby Polskiej, 1992
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego