ENG

Daria Malicka 1985

Studia: Wydział Artystyczny, Katedra Grafiki Warsztatowej, Akademia Sztuk Pięknych, Katowice, 2006–2011. W 2013 roku rozpoczęła Środowiskowe Studia Doktoranckie na macierzystej uczelni. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010–2011). Twórczość w zakresie grafiki, książki artystycznej, collage, instalacji, małej formy przestrzennej, self-publishing.

Praca „Kunszt” powstała w ramach 7. edycji  Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt składa się z monumentalnego napisu zaprojektowanego przez artystkę, następnie wykonanego przez rzemieślnika zajmującego się renowacją zabytkowych mebli. Poszczególne litery wycięte z litego drewna zdobi ornament inspirowany ornamentyką XIX-wiecznych czcionek wycinanych w drewnie. Projekt „Kunszt” odnosi się zarówno do terminu dotyczącego zanikającego rzemiosła, jak i samego dzieła sztuki. Malicka porusza również zagadnienie koncepcji i projektowania dzieła oraz jego realizacji na zasadzie outsourcingu. Pracę uzupełniają szablony poszczególnych liter wykonanych ze sklejki, układane na podłodze poniżej zawieszonego na ścianie napisu.

Kunszt

Kunszt

2014
drewno dębowe, sklejka, niesygnowana, wymiary: 90 × 230 cm
numer inwentarzowy: CRP/RZ/1039
zakup ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2015
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego