ENG

Monika Weiss

Pobyty indywidualne

Monika Weiss jest polską artystką mieszkającą w Nowym Jorku. Swoje projekty publiczne, performatywne, instalacje, rysunki, filmy prezentowała na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych, między innymi w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie i w Muzeum Historii i Praw Człowieka w Santiago, Chile. Pracuje często z historiami, które są pomijane lub zapomniane. Jej prace przedstawiają ciało kobiety, w tym także jej własne, będące nośnikiem pamięci i potencjalnym centrum przemiany.

Obecnie zbierane są środki na realizację projektu Nirbhaya, dedykowanego Jyoti Singh Pandey, którego otwarcie zaplanowano na październik 2020. Praca będzie stałą częścią parku i kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Bezpośrednią inspiracją dla projektu stały się Brama Indii w New Delhi oraz Łuk Tryumfalny w Paryżu. Odpowiedzią na symbolikę tych pomników poświęconych heroiczności uczestników wojen jest sprzeciw artystki wobec ich statusu. Weiss kładzie łuk na ziemi i redukuje jego skalę do wielkości sarkofagu. Duplikując replikę łuku-bramy, stwarza obiekt wypełniony wodą, do której projektuje obraz wideo.

Kontekstem dla projektu Nirbhaya są dwa rodzaje opresji – kolonialny ucisk miasta (New Delhi) oraz dramatyczna historia Jyoti Singh Pandey, chociaż jak sugeruje Monika Weiss Nirbhaya funkcjonuje również jako miejsce odrodzenia, refleksji i zachowania żywej pamięci.

 kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Weronika Elertowska, dodano: 2019-06-10 14:56:20, czytane: 1062 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego