ENG

5 ton rzeźby z Orońska

Wystawy poza CRP

5 ton rzeźby z Orońska

Centrum Rzeźby Polskiej z Orońska na Art Market w Parku Millenaris w Budapeszcie

12–26 października 2016

Kuratorka: Eulalia Domanowska

Współpraca: Leszek Golec i Jarosław Pajek

Aranżacja: Henryk Gac

Uczestnicy: Magdalena Abakanowicz, Maciej Aleksandrowicz, Krzysztof M. Bednarski, Jan Berdyszak i Marcin Berdyszak, Tomasz Domański, Adam Garnek, Robert Kaja, Marta Pszonak, Marek Rogulski, Robert Rumas, Anna Siekierska, Łukasz Skąpski, Tomasz Skórka, Maciej Szańkowski, Paweł Wocial oraz Kamila Tuszyńska

Wystawa została przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Przedstawia reprezentatywny zbiór rzeźby monumentalnej 16 polskich artystów współpracujących z instytucją, zarówno klasyków, z których najbardziej znana jest Magdalena Abakanowicz, artystów średniej generacji oraz trojga młodszych, ale już zauważalnych twórców. Rzeźby, obiekty i interaktywne instalacje są figuratywne i abstrakcyjne. Kilka z nich zostało specjalnie zaprojektowanych i wyprodukowanych na budapeszteńską wystawę. Prezentują różnorodne tropy interpretacyjne: od pacyfistycznych, ekologicznych, kontemplatywnych, utopijnych, socjologicznych po postkonceptualne. „Turbina” Adama Garnka, „Brahmaputra” Krzysztofa M. Bednarskiego, „Look Around” Macieja Aleksandrowicza i „Kostka” Marka Rogulskiego są konstrukcjami, z którymi widz może wejść w interakcje. Rzeźby, obiekty i instalacje wykonane z różnych materiałów: brązu, stali, blachy, stali nierdzewnej, syntetycznej żywicy prezentują różne podejście artystyczne do medium rzeźby.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest narodową instytucją kultury poświęconą rzeźbie i sztuce przestrzennej. Położona jest w pięknym dziewiętnastowiecznym zespole pałacowo-parkowym, dawnej posiadłości malarza Józefa Brandta. Posiada program rezydencjonalny dla artystów, kolekcję rzeźby XX i XXI wieku, trzy galerie, gdzie pokazuje się rocznie kilkanaście wystaw oraz Park Rzeźby. Odbywają się tu warsztaty edukacyjne i twórcze. Artyści mogą pracować w 6 pracowniach, a także warsztatach ceramiki, drewna, odlewni metalu i kuźni. Pomagają im wykwalifikowani technicy i artysta ceramik. Centrum Rzeźby Polskiej wydaje albumy i monografie artystów oraz kwartalnik o sztuce „Orońsko”. Wielkimi wydarzeniami ostatnich lat były wystawy Xawerego Dunikowskiego i Magdaleny Abakanowicz. Artystka tworzyła tu w latach 90. swoje rzeźby. Jedną z nich – „Ukon” z cyklu „Gry wojenne” można na stałe oglądać w Centrum. Głównym tegorocznym wydarzeniem jest wystawa rzeźby jednego z najsłynniejszych artystów na świecie, angielskiego twórcy Tony Cragga, który w przeddzień wernisażu w Orońsku otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi w sztuce.

W Orońsku debiutowali znani polscy artyści, tacy jak Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Mirosław Bałka, Joanna Rajkowska. Organizowane plenery artystyczne i Triennale Młodych – multimedialny projekt promujący młodą polską sztukę – stały się wehikułami do rozwoju kariery artystycznej takich artystów jak: Tomasz Domański, Piotr Lutyński, Piotr Jaros, Marcin Berdyszak, Hubert Czerepok, Oskar Dawicki, Dominik Lejman, Wojciech Zasadni, Rafał Bujnowski, Maciej Kurak, Jan Simon, Karol Radziszewski, Zuzanna Janin, Leszek Golec i Tatiana Czekalska i wielu innych.

Centrum Rzeźby Polskiej uczestniczy w partnerskim projekcie europejskich parków rzeźby ELAN, wraz z angielskim Yorkshire Sculpture Park, włoskim Arte Sella, niemieckim Springhornhof, szwedzkim Wanås Konst i francuskim Musée Gassendi.

Art Market Budapest, to międzynarodowe targi sztuki powstałe w 2011 roku, które tworzą unikalną kompozycję artystyczną w prawdopodobnie najbardziej ekscytujących salach wystawowych oraz w jednej z najbardziej atrakcyjnych pod względem kulturalnym stolic Europy, Budapeszcie. Są to targi, które w sprawny i prowokujący sposób łączą inspirujące, artystyczne treści pochodzące z różnych regionów Europy i tych poza nią, jak i prezentuje twórczość progresywnych artystów nowej generacji, którzy mieli wpływ na sztukę „Zachodu”. Podczas tej edycji organizatorzy Art Market Budapest duży nacisk postawili na prezentację polskiej sztuki współczesnej.

Scenariusz i realizacja:
Róża Fabjanowska
Sławomir Malcharekkategoria: Wystawy poza CRP, autor: Eulalia Domanowska, dodano: 2016-10-06 08:06:28, czytane: 2861 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego