ENG

ŚW. JAN NEPOMUCEN

Wydarzenia

Zakończyły się prace konserwatorskie nad figurą św. Jana Nepomucena, jedną z niewielu rzeźb historycznych, jakie znajdują się na terenie orońskiego parku. Św. Jan Nepomucen był arcybiskupem praskim, który w wyniku zatargu z czeskim królem Wacławem IV, zakończył swój żywot zrzucony z mostu Karola do rzeki Wełtawy. Od tej pory uważano go za patrona rolników, chroniącego plony przed powodzią i suszą. Często jego figury umieszczano w sąsiedztwie rzek, mostów oraz przy drogach.
Orońska figura wykonana w piaskowcu pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Święty przedstawiony jest w typowym wariancie ikonograficznym, w kapłańskich szatach, z krucyfiksem w dłoniach. Forma stylistyczna nawiązuje do sztuki ludowej.
W Orońsku rzeźba była eksponowana w północno-wschodniej części zespołu dworskiego, w sąsiedztwie cieku wodnego. W wyniku wichury, która nawiedziła park w 2014 roku, figura przewróciła się i została poważnie uszkodzona, łącznie z oddzieleniem głowy świętego od jego korpusu. Inne znaczące ubytki i zabrudzenia spowodował upływ czasu. Prac renowacyjnych podjęła się Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Teresa Tutaj z Kielc, a przeprowadzili je konserwatorzy: Teresa Tutaj, Urszula Zysk i Leszek Dziedzic. Ze strony CRP projekt nadzorowała konserwatorka Marianna Popławska.
Odbioru konserwatorskiego w nowej, bardziej korzystnej dla rzeźby lokalizacji, dokonał 11 sierpnia br. kierownik Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Radomiu – Marek Figiel.
Projekt po raz kolejny udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu powiatu szydłowieckiego.kategoria: Wydarzenia, autor: , dodano: 2016-08-16 09:29:56, czytane: 978 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego