ENG

Majowe pobyty twórcze

Pobyty indywidualne

W maju 2016 roku gościliśmy w Orońsku cztery artystki, które są stałymi bywalczyniami orońskiego Centrum.

Z Gdańska-Sobieszewa przybyła po raz piąty Danuta Jarzyńska, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwszy raz odwiedziła Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w 2005 roku i wtedy odlewała w brązie prace, które były wystawione w Gdańskiej Galerii Rzeźby. Obecnie wykonała w gipsie popiersie kobiety. Prace artystki, w szczególności ceramiczne, można oglądać w ogrodzie na terenie jej posesji w Sobieszewie.

Artystka z Gdyni, Danuta Krakowiak, pracowała w Orońsku nad tryptykiem kobiecym, pokazującym twarze kobiet w różnych stanach emocjonalnych. Artystka jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczyła się w pracowni Barbary Bieniulis-Strynkiewicz.

Kolejny już raz, a w tym roku po raz drugi, swoje prace realizowała artystka z Francji, Beata Czapska. Tu powstało wiele jej rzeźb, które prezentowała zarówno w Polsce, jak też poza jej granicami. W trakcie marcowego pobytu rzeźbiarka przygotowywała prace do kolejnej swojej wystawy indywidualnej, która miała miejsce w Muzeum Narodowym w Gdańsku Oddział Zielona Brama od marca do 22 maja 2016 roku.

W maju z orońskiej pracowni korzystała również artystka z Sopotu, Ewa Beyer-Formela, absolwentka rzeźby w gdańskiej PWSSP, pracownia prof. Stanisława Horno-Popławskiego. W 2015 roku pani Ewa otrzymała stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego i dzięki temu może kontynuować swoje prace rzeźbiarskie. W ubiegłym roku obchodziła 55-lecie swojej pracy twórczej. W styczniu 2016 roku zakończyła się wystawa jej prac pt. „Las” w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Prace z tej ekspozycji artystka przywiozła do Orońska, aby dokonać poprawek i napraw oraz sporządzić dokumentację fotograficzną.

 kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2016-05-24 13:16:53, czytane: 1472 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego