ENG

Antoni Grabowski SALIGIA

Park rzeźby

Antoni Grabowski

SALIGIA

Instalacja plenerowa, 8 kwietnia – 18 maja 2016

Kurator: Jarosław Pajek

 

Siedem wad charakteru (SALIGIA – Superbia, Avaratia, Luxuria, Invidia, Gula, Ira, Acedia), do których bezpośrednio odwołałem się w tytule realizacji, jest symboliczną przyczyną duchowej, moralnej i fizycznej utraty równowagi. Podmiotem formalnym pracy była instalacja składająca się z siedmiu kolumn o wysokości 4,25 m. Dolną część każdego z siedmiu obiektów stanowi żeliwna półkula, która nadaje kolumnom „wańkom-wstańkom” dynamikę, zarazem utrzymując ich równowagę. Kompozycja złożona z tak działających elementów umożliwia odbiorcy wchodzenie w interakcję z całym układem. Kolumna po pchnięciu, a nawet po położeniu na ziemi, wstaje i przekraczając pion, wychyla się po przeciwnej stronie. Dzięki temu kreuję environment, umożliwiam wejście w nieskończoną ilość dynamicznych układów. Kolumny na pierwszy rzut oka są monumentalne i stabilne, ale przy bliższym kontakcie okazują się chwiejne i podatne na odchylanie, są alegorią dwoistej natury człowieka: dobra i zła, które w nim drzemią.

Antoni Grabowski

 

dr ANTONI GRABOWSKI

Urodzony w Zakopanem 11.04.1967 r. Studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1986-1991. Od 1992 był asystentem w Pracowni Rzeźby na wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. W 1992 został laureatem pierwszej nagrody w Konkursie Młodych Artystów Polskich na Dzieło Plastyczne, zorganizowanym przez Przedstawicielstwo EWG w Polsce w Galerii Appendix. Od 1994 do 1995 był stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst w Düsseldorfie.

W 2001 zrobił przewód kwalifikacyjny I stopnia. Od roku akademickiego 2003/2004 prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor żeliwnych ksiąg: „Dekalog” oraz „Siedem grzechów głównych”. Od roku 1999 tworzy kolekcję „Odcisków ciał” przyjaciół, na wystawie „Wojna w człowieku” prezentowane pod tytułem „Purgatorium” (czyściec).

Wielokrotnie podejmował się realizacji scenografii oraz happeningów. Ma na koncie kilka realizacji w przestrzeni miejskiej np.: Planety Układu Słonecznego pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, koncepcję na rozwiązanie placu św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.

W 2014 wykonał z żeliwa i brązu dwumetrowy medalion poświęcony „Odysei 2. Korpusu”, walczącego na Monte Cassino we Włoszech, w 70. rocznicę bitwy.kategoria: Park rzeźby, autor: Antoni Grabowski, dodano: 2016-04-08 10:31:33, czytane: 2302 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego