ENG

Beata Czapska

Pobyty indywidualne

Od 17 lutego do 6 marca w jednej z orońskich pracowni rzeźbiarskich tworzyła swoje prace rzeźbiarka z Francji – Beata Czapska. Artystka jest od lat stałym gościem orońskiego Centrum. Tu powstało wiele jej rzeźb, które prezentowała zarówno w Polsce, jak też poza jej granicami.

W 2015 roku prace artystki można było zobaczyć na wystawie indywidualnej w Muzeum Polskim w Raperswilu w Szwajcarii, gdzie prezentowała wykonaną w Orońsku, w marmurze sławniowickim, pracę pod tytułem Desert (Pustynia). W marcu 2014 roku prace rzeźbiarki powstałe również w orońskich pracowniach: Wilczy pejzaż oraz figurki zwierzaków, m.in. Macierzyństwo (granit brązowy) oraz Field (granit czarny) pokazane były na międzynarodowej wystawie zbiorowej Ecce Animalia w orońskim Muzeum Rzeźby Współczesnej. Indywidualny pokaz artystki zobaczyć można było we wrześniu 2010 roku w Galerii „Oranżeria”.

Beata Czapska urodziła się w Warszawie i dopiero po studiach na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej wyjechała do Paryża, gdzie podjęła naukę w École Nationale des Beaux Arts. Rzeźby uczyła się w pracowni René Coutelle'a. Artystka od lat jest wierna materiałom rzeźbiarskim, takim jak marmur, granit, bazalt, serpentynit, ale również brąz i drewno. Prace artystki są perfekcyjnie wykonane, każdy detal jest idealnie dopracowany, patrząc na jej zwierzęta odnosimy wrażenie, że za chwilę ożyją i zaczną biegać.

Rzeźby Beaty Czapskiej znajdują się w prywatnych kolekcjach we Francji, USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce.

W trakcie tegorocznego pobytu rzeźbiarka przygotowywała prace do kolejnej swojej wystawy indywidualnej noszącej tytuł: Podróż w głąb natury, której otwarcie zaplanowano na 15 marca 2016 w Muzeum Narodowym w Gdańsku Oddział Zielona Brama.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2016-03-07 09:20:19, czytane: 1681 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego