ENG

Inauguracja Drogi Rzeźb w Słupsku

Wydarzenia

We wtorek 6 listopada w Słupsku został odsłonięty pomnik poświęcony niemieckiemu rzeźbiarzowi, autorowi koncepcji Pokojowej Drogi Rzeźb w Europie - Otto Freundlichowi. Wykonał go w pracowniach CRP w Orońsku prof. Jan Stanisław Wojciechowski, laureat konkursu na projekt monumentu.

Jest to pierwsza w Polsce rzeźba na trasie Drogi Rzeźb prowadzącej z zachodu na wschód Europy, począwszy od Wybrzeża Normandzkiego do Moskwy.
Realizacja Drogi została wznowiona 35 lat temu, kiedy to profesor Leo Kornbrust nawiązał współpracę z artystami z kilku krajów, projektując serię rzeźb w plenerze wokół St. Wendel w Kraju Saary. Tak powstało ponad 50 rzeźb autorstwa 40 artystów z 12 krajów.
Polska zajmuje w tym projekcie szczególnie ważną pozycję, gdyż dwa miejsca: Słupsk i Majdanek związane były bezpośrednio z życiem Otto Freundlicha. Artysta urodził się w Słupsku w 1878 roku, a w 1943 roku zginął na Majdanku.
Pieniądze na realizacje pomnika zdobyto dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej.


kategoria: Wydarzenia, autor: admin, dodano: 2007-10-30 09:48:34, czytane: 5049 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego