ENG

Bartłomiej Struzik TRANSITUS

Galeria Oranżeria

Dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej

zaprasza na otwarcie wystawy

 

Bartłomiej Struzik

TRANSITUS

 

w sobotę, 16 stycznia 2016 r., o godz. 14.30

w Galerii „Oranżeria”

kurator: Anna Podsiadły

wystawa czynna do 28 lutego 2016 r.


 

Bartłomiej Struzik

TRANSITUS

Wernisaż 16 stycznia 2016, o godz. 14.30 w Galerii „Oranżeria”

Kurator: Anna Podsiadły

Wystawa czynna do 28 lutego 2016

 

Bartłomiej Struzik dał się poznać orońskiej publiczności w 2015 r. podczas wystawy Krakowska szkoła rzeźby oraz pokazu poplenerowego w ramach Ogólnopolskiej Płaszczyzny Współpracy Akademickiej, gdzie pełnił rolę lidera – opiekuna środowiska związanego z krakowską ASP.

Obecna, autorska wystawa w Galerii „Oranżeria” stanowi kontynuację pracy zatytułowanej TRANSITUS, prezentowanej w listopadzie 2015 r. nieopodal Roliny, w orońskim parku rzeźby. Kompozycja ta, zrealizowana z osmolonego drewna sosnowego, odwołuje się do intymnego doświadczenia przestrzeni i przestrzeni kontemplacji (terytorium ludzkiego sacrum). Symbolicznym gestem wyodrębnił artysta sekwencję parku, konfrontując odbiorcę z doświadczeniem osamotnienia i izolacji.

Anna Podsiadły

 

TRANSITUS

Poszukuję bezpośredniego: fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego kontaktu widza / odbiorcy z kreowaną przestrzenią rzeźbiarską. Obiekty i detale rzeźbiarskie są pretekstem i zaproszeniem do intymnej wędrówki w głąb świadomości, podświadomości, w sferę wrażeń, przeczuć i intuicji. TRANSITUS jest rodzajem bramy, umowną granicą, przejściem i równocześnie najbardziej realnym ruchem spełniającym się w przestrzeni symbolicznej. Ciało zanurza się w zmysłowej kąpieli doświadczenia. Czy warto mu zaufać?

 

Spoglądam na ruiny Świątyni Apollina w Delfach. Poznaj samego siebie – γνῶθι σεαυτόν. SPECULUM porusza taflę wody, burzy spokój. Skąd przybywam? Kim jestem? Dokąd zmierzam? Te pytania tymczasowo pozostawiam bez odpowiedzi. Ruch – TRANSITUS nieuchronność wyboru są względnie PRAWDOPODOBNE.

Bartłomiej Struzikkategoria: Galeria Oranżeria, autor: Anna Podsiadły, dodano: 2016-01-07 08:58:19, czytane: 1177 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego