ENG

Klang Turm Anny Prankl

Pobyty indywidualne

Od połowy sierpnia do końca września 2015 roku po raz kolejny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku gościło artystkę z Austrii – Annę Prankl.

Pani Anna urodziła się w Dąbrowie Górniczej. W latach 1961–1967 studiowała rzeźbę i architekturę wnętrz w krakowskiej ASP, gdzie uzyskała dyplom z zakresu architektury wnętrz. W roku 1979 wyjechała na stałe do Wiednia. Tam w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych nostryfikowała dyplom.

Artystka tworzy rzeźbę, uprawia grafikę i rysunek, zajmuje się też scenografią teatralną i filmową, Jest autorem scenografii do wielu filmów np. Trzeba zabić tę miłość Jerzego Morgensterna, Zabijcie czarną owcę Jerzego Passendorfera, Sanatorium pod Klepsydrą Jerzego Hasa, Akwarium, czyli Samotność szpiega Antoniego Krauzego, Łowca. Ostatnie starcie Jerzego Łukaszewicza (film fantastyczny dla dzieci). Na swoim koncie ma też scenografię do filmu o Janie Pawle II (wyprodukowany w Nowym Jorku), do wielu filmów zagranicznych m.in. w reżyserii Fritza Lehnera: Jedermanns Fest, Notturno (film o Franciszku Schubercie), Schöne Tage, Schön war die Zeit oraz do sztuk teatralnych.

Brała udział w kilku wystawach, m.in. w Zamku Thürnthal (Austria Dolna) i w Instytucie Kultury Polskiej w Wiedniu, gdzie miała również indywidualny pokaz swojej twórczości.

Pracuje przede wszystkim w kamieniu. Jej znane realizacje to m.in. opracowanie architektoniczne i rzeźbiarskie źródła Rebeka w Kaltenleutgeben oraz fontanny dla Wiednia (wykonane w czasie poprzednich pobytów w Orońsku). Jest też autorką fontanny poświęconej doktorowi Helmutowi Zilk Brunnen (nagroda w konkursie), fontanny Schwanen See wykonanej w granicie oraz masek dla aktorów do sztuki Ifigenia w Taurydzie i do musicalu Tutenchamon. Zajęła też I miejsce w konkursie na rzeźbę ruchomą dla dzieci z wadą słuchu dla szkoły w Wiedniu.

W trakcie tegorocznego pobytu w Orońsku artystka wykonała dziesięciometrową konstrukcję wykonaną ze stali nierdzewnej – wieżę dźwięku Klang Turm. Pierwszego października na terenie Centrum odbył się próbny montaż wieży, która następnie zostanie przetransportowana do Wiednia i stanie w Galerii Handlowej Auhof Center.

 kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2015-10-01 14:45:23, czytane: 1329 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego