ENG

Plener studentów ASP Gdańsk Orońsko 2015

Plenery

Od 14 do 23 września po raz kolejny w Orońsku pracują studenci Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Już od kilku lat młodzi adepci sztuki rzeźbiarskiej, korzystając z orońskich pracowni, doskonalą swój warsztat, tym razem pod fachowym okiem dr hab. Małgorzaty Kręckiej-Rozenkranz.

Studenci tworzyli swoje prace zarówno w pracowni, jak też w przestrzeni parkowej orońskiego Centrum.

 

„Nakładanie miejsc”

Nosimy w sobie pamięć miejsc, wydarzeń, przeżyć.

Miejsca są ważne, odkładają się w warstwach wspomnień, trwają, nagle atakują

wywołane zapachem, dźwiękiem, słowem…

Przenosimy „miejsca” ze sobą, jak walizki. Ustawiamy je w nowej przestrzeni,

obcej przestrzeni…Zagospodarowujemy nowe wprowadzając znajome klisze,

szukając powidoków, formalnych lub literackich powiązań.

Przenosimy „miejsca”, jak walizki…

Dr hab. Małgorzata Kręcka-Rozenkranz, prof. ASP w Gdańsku

 

Uczestnicy pleneru:

  1. Aleksandra Szumska
  2. Daniel Świerczyński
  3. Irmina Składowska
  4. Arkadiusz Geniusz
  5. Jakub Ostoja- Lniski
  6. Daria Klimek
  7. Marek Ciszkowski

 

Małgorzata Kręcka - Rozenkranz urodziła się w Kartuzach. W latach 1982-1987 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, na Wydziale Rzeźby. W 1987 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka. Wówczas także otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od ukończenia studiów jest związana zawodowo z ASP w Gdańsku. W 2005 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego, od roku 2014 pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Kieruje Pracownią Podstaw Projektowania Plastycznego na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Zajmuje się rysunkiem i rzeźbą. Posługuje się różnymi materiałami: drewnem, tworzywem sztucznym, tkaniną, metalem, ziemią, haftem, stosuje też techniki mieszane.

Jest uczestniczką licznych wystaw zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju, prezentuje też swoje prace na licznych wystawach indywidualnych. W lutym 2015 roku można było oglądać prace artystki na wystawie „Miłość i inne demony” w Galerii ASP w Gdańsku.

Sześciokrotny pobyt artystki na Haiti w latach 2011-2013 wiązał się z założeniem oraz kierowaniem pracownią odlewów w aluminium przeznaczonej dla artystów z terenów dotkniętych klęską trzęsienia ziemi w roku 2010.

W trakcie trwania pleneru artystka wykonała w parku pracę „Modlitwa o deszcz”.

 kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2015-09-24 10:20:21, czytane: 2293 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego