ENG

MARTA PSZONAK Butelki po wyparowanej wodzie

Galeria Oranżeria

MARTA PSZONAK

Butelki po wyparowanej wodzie

 

Galeria „Oranżeria”, 12 września – 25 października 2015 r.

Kurator: Leszek Golec

 

Tytuł wystawy krąży wokół historii podróży kosmicznych. Jedna z pierwszych metod oderwania się od ziemi opisana przez Cyrano de Bergeraca (Tamten świat, 1657) polegała na zebraniu rosy do butelek i przywiązaniu ich do pasa. Resztę dzieła czyniło wschodzące słońce, dzięki któremu, wyparowana rosa zabiera podróżnika wraz ze sobą ponad ziemię.

W myśl filozofii de Bergeraca, opartej na wierze w ludzkie opanowanie świata, bezkresny wszechświat oznaczał nieograniczone ludzkie możliwości, determinował do tworzenia zarówno nowych ideałów, jak i utopii. W projektowaniu komunikacji międzyplanetarnej w tym czasie opierano się często na ówczesnych światopoglądach, w tym naukowych. Polegając np. na teorii o troistej naturze człowieka, umysłu, duszy i ciała, ufano w moc nośną ducha wnikającego w ludzkie ciało.

Pokazane na wystawie prace są próbą formowania ikon współczesnych utopii. Przedstawienie wartości niematerialnej jako rant monety o nominale googol, czy ucieleśnienie celestian teapot jako ikony popkulturowego świata animacji komputerowej.

 

Rzeźba Czajniczek zrealizowana w ramach stypendium Prezydenta Miasta Łódź.

Rzeźba Samolot współfinansowana przez Fundację na Rzecz Promocji Sztuki Polskiej ARGO.

 

Kalendarium: Marta Pszonak urodzona w Suwałkach, z Łodzią związana od początku swojej kariery artystycznej. W latach 1998–2003 studiowała na Wydziale Edukacji Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Mieszka i pracuje w Łodzi. Zajmuje się rzeźbą, tworzeniem obiektów, prac wideo i instalacji. W swoich pracach często przedstawia przedmioty codzienne, zwyczajnie wyglądające. Przekształca je w coś nowego. Poprzez manipulacje formy i skali nadaje im wartości symbolicznej, metaforycznej.

Zaangażowana jest ponadto w organizację projektów społecznych i edukacyjnych. Współzałożycielka oraz prezes Fundacji Działania, organizacji zajmującej się upowszechnianiem kultury i sztuki oraz promocją edukacji kulturalnej. Obecnie koordynator organizacyjno-programowy zadania z Budżetu Obywatelskiego Łodzi na 2015: Program edukacyjno-artystyczny dla dzieci i młodzieży dotkniętej wykluczeniem społecznym na terenie Polesia, zwany również Świetlicami Artystycznymi. Założycielka (od 2012) pracowni rzemieślniczo-artystycznej zwanej Łódzką Modelarnią, gdzie profesjonalny i wszechstronny warsztat otwiera się na sztukę i kulturę. To miejsce, które ma umożliwiać realizację pomysłów artystów, scenografów, dizajnerów, realizacje komercyjne oraz artystyczne.

Stypendystka Prezydent Miasta Łodzi (2014), oraz Prezydenta Miasta Suwałki (2005). Brała udział w wystawach m.in. Credo, Zona Sztuki Aktualnej, Łódź, 2010; Face lifting, Galeria Studio, Budapeszt, Węgry, 2008; Piąte Triennale Młodych, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko, 2008; Nowy podział pracy. Niematerialna versus niewolnicza, Galeria Austriacka, Warszawa, 2007; Last minute. Obiekty i instalacje, Galeria Nowych Mediów, Gorzów Wielkopolski, 2007 (wystawa indywidualna); Desant z Łodzi, Modelarnia, Stocznia, Gdańsk, 2005; Made In, Strasburg, Francja, 2004.kategoria: Galeria Oranżeria, autor: Leszek Golec, dodano: 2015-09-15 10:15:21, czytane: 2100 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego