ENG

Ryszard Stryjecki

Pobyty indywidualne

W sierpniu w pracowniach rzeźbiarskich gościł Ryszard Stryjecki – artysta, który zainicjował i przez wiele lat organizował w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku warsztaty ceramiczne dla osób głuchoniewidomych. Sztukę głuchoniewidomych twórców można było potem oglądać na dużych wystawach m.in. w Zamku Ujazdowskim, Galerii ZPAP w Warszawie, w Centrum Kultury Polskiej w Budapeszcie, a także w galeriach Łodzi, Płocka, Białegostoku czy Lublina.

Ryszard Stryjecki studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. W 1964 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Mariana Wnuka. W ramach działalności artystycznej uczestniczył w wielu światowych Biennale Medalierstwa FIDEM: Helsinki, Budapeszt, Lizbona, Sztokholm, Londyn, Colorado Springs, Lozanna, Haga, Weimar, a także w wystawach sztuki polskiej m.in. w Oslo, Hadze, Kuwejcie, Hawanie, Caracas, Berlinie, Moskwie, Petersburgu i Rydze. W latach 1990–2000 stworzył cykl rzeźb w marmurze i granicie pod tytułem Szkic sytuacyjny, które były pokazane na wystawach w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w warszawskiej Galerii Rzeźby. W latach 2000–2002 prowadził pracownię rzeźby w kamieniu w warszawskiej ASP. Uczył rzeźby studentów w trakcie plenerów w kamieniołomach w Pińczowie i w Orońsku. Od września 2003 do września 2004 roku realizował w CRP wspólnie z Mieczysławem Syposzem monument poświęcony blisko 50 tysiącom ofiar rozstrzelanych na Woli podczas powstania warszawskiego, który stanął w Warszawie u zbiegu al. Solidarności i ul. Leszno jesienią 2004 roku.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku, a także w zbiorach British Museum w Londynie, w Watykanie, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, muzeach niemieckich w Stuttgarcie, Marbach, Ludwigsburgu oraz w wielu zbiorach prywatnych w Europie i Ameryce.

Tegoroczny pobyt w Orońsku zaowocował rzeźbą poświęconą polskiemu kompozytorowi muzyki współczesnej – Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, zmarłemu w 2010 roku.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2015-08-19 07:46:01, czytane: 1857 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego