ENG

Anna Wszyndybył

Pobyty indywidualne

Od wielu już lat w okresie letnim pracuje w orońskim Centrum rzeźbiarka z Warszawy – Anna Wszyndybył – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Ulubionym materiałem rzeźbiarskim Pani Anny jest kamień, ale pracuje też w brązie i kamionce. Tworzy rzeźby monumentalne, kameralne i portretowe oraz płaskorzeźby i medale. Jej prace odzwierciedlają zainteresowanie muzyką i tańcem. Można je oglądać także w przestrzeni miejskiej, szczególnie na warszawskiej Pradze. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca (Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens).

Rzeźbiarka uczestniczy w wielu wystawach w kraju i za granicą, sympozjach, plenerach.

W ostatnich latach jej prace można było zobaczyć na kilku wystawach zbiorowych: Visual Dance, Galeria DAP 3 w Warszawie (2014); Ludzki wymiar, Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie (2014); Ludzki wymiar – wystawa Sekcji Rzeźby OW ZPAP, Galeria DAP w Warszawie (2013, 2014). Prezentowała również swoją twórczość na wystawach indywidualnych: Kamienie i brązy, Galeria Delfiny w Warszawie (2014), Rzeźbiarstwo Anny Wszyndybył, Centrum Promocji Kultury w Warszawie (2015).

Rzeźby artystki znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych nie tylko w Polsce, ale również za granicą w: USA, Niemczech, Belgii, Danii, Holandii i Francji.

W trakcie tegorocznego pobytu w Orońsku artystka wykonuje w ceramice figurę nagrobną anioła leżącego dla rodziny Sosnowskich oraz małe formy rzeźbiarskie, do których inspiracją jest taniec. Te kameralne rzeźby, wykonane w serpentynicie mają być prezentowane na wystawie Pamięć ruchu w The Emporium Center Gallery of Knoxville (USA).kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2015-08-14 13:17:18, czytane: 1731 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego