ENG

Wolna Grupa Ceramika

Plenery

lipiec 2015

Wolna Grupa Ceramika od wielu już lat przyjeżdża w lipcu do Orońska. Wywodzi się z Pracowni Ceramiki „AngobA”, działającej ponad 15 lat przy Ośrodku Kultury Ochoty OKO w Warszawie, który prowadzi wiele kursów i zajęć z różnych dziedzin sztuki.

Uczestnicy pleneru to nie tylko profesjonaliści, to również amatorzy, którzy pod okiem fachowców uczą się technik ceramicznych. Orońskie warsztaty, jak każdego roku, prowadzi Wiesława Karolkiewicz-Mills, od dawna współpracująca z Pracownią „AngobA”. Artystycznego rzemiosła uczyła się u Kazimierza Szambelana, Joanny Krukowskiej oraz Piotra Szambelana. W swoich pracach stosuje różne techniki, eksperymentuje ze szkliwami i metodami wypału. Zajmuje się też starą japońską techniką wypalania naked raku, określanej często jako malowanie dymem. Jej prace wystawiane są na licznych wystawach Grupy. Jest również jednym z członków Związku Ceramików Polskich.

WGC specjalizuje się w japońskiej technice wypału raku. W czasie pleneru powstało wiele różnego rodzaju pięknych prac ceramicznych, zarówno użytkowych, jak i rzeźbiarskich.

Jedna z wieloletnich uczestniczek plenerów orońskich, Liliana Chwistek, w trakcie tegorocznego pobytu stworzyła „Baśniowy świat batiku”. Pani Liliana część swojego dzieciństwa spędziła w Ameryce Południowej. Jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Sztukę batiku poznała wiele lat temu w pracowni pani Doroty Wielkosielec, a jej ulubionym tematem jest kobieta i motywy baśniowe. Swoje batki prezentuje na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace artystki znaleźć można w zbiorach muzealnych i prywatnych w Europie (Polska, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Szwajcaria), USA, Ameryce Południowej (Argentyna, Urugwaj, Meksyk). Zajmuje się też ceramiką i malowaniem na szkle.

W plenerze uczestniczyły też: Anna Hyla, Ewa Doroszczyk, Justyna Domańska-Siuda, Bożena Głażewska, Marta Nowacka, Joanna Sambor-Biczyk, Agnieszka Czapczyńska, Urszula Ziarkiewicz-Kuczyńska, Anna Ługowska, Marta Forycka, Joanna Wróbel, Stefania Egierszdorff, Katarzyna Krzyżańska.

 kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2015-07-20 14:53:10, czytane: 2271 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego