ENG

Warsztaty artystyczne technik batiku

Plenery

Lipiec 2015 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest miesiącem obfitującym w interesujące pobyty artystyczne. Gościmy twórców na pobytach indywidualnych jak również plenerowych. Niebawem kończy swój pobyt grupa artystek uprawiających sztukę batiku – Mariola Gołda, Kinga Pawełska, Kasia Nojek oraz Marta Staszczyk. W Orońsku tworzyły piękne tkaniny batikowe, które można było oglądać już na etapie ich powstawania, ale zorganizowały również pokaz na zakończenie warsztatów.

Koordynatorem orońskich zajęć warsztatowych jest Mariola Gołda, która prowadzi zajęcia z batiku w warszawskim Magazynie Sztuk, filii Ośrodka Kultury Ochoty OKO oraz w Domu Kultury Praga oraz w Centrum Artystycznym Sztukarnia. Jej ulubionym motywem w batiku jest abstrakcja i natura. Prace artystki prezentowane są na licznych wystawach w Polsce i USA. Technik batiku uczyła się u Doroty Wielkosielec. Pani Mariola z wykształcenia jest ekonomistą, ukończyła też pedagogikę na studiach podyplomowych.

Następna uczestniczka, Kinga Pawełska, jest absolwentką PWSSP w Poznaniu, gdzie uczyła się malarstwa, grafiki, rzeźby i wychowania plastycznego. W 2005 roku ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP. W jej batikach znajdujemy motywy sakralne, ale również elementy z innych kultur, np. Japonii. Wypowiada się ponadto w malarstwie ściennym, sztalugowym, grafice, rysunku, fotografii, rzeźbie ceramicznej, eksperymentuje też w różnych dziedzinach warsztatowych. Współpracuje z Centrum Promocji Kultury jako instruktorka zajęć plastycznych. W Orońsku stworzyła duże formatowo prace w technice batiku: „Ikona”, „Japońskie inspiracje”, „Akt” oraz wiele mniejszych form. Jej realizacje znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i USA. Prezentuje je na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Kasia Nojek jest z wykształcenia psychologiem. Ukończyła podyplomowe studia w kierunku szkoleń i coachingu. Pani Kasia techniki batiku uczyła się w trakcie zajęć prowadzonych w Magazynie Sztuk.

Również Marta Staszczyk, kolejna uczestniczka warsztatów, podstawy techniki batiku poznała w trakcie zajęć z Mariolą Gołdą w Magazynie Sztuk. Inspiracją jej prac są abstrakcje i pejzaże.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2015-07-17 08:49:21, czytane: 2029 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego