ENG

Leonia Chmielnik i Anna Paszkiewicz

Pobyty indywidualne

W czerwcu tego roku, podobnie jak w latach poprzednich, gościliśmy w orońskim Centrum Leonię Chmielnik i Annę Paszkiewicz.

Leonia Chmielnik

W trakcie czerwcowego pobytu artystka przygotowywała do odlewu w brązie modele rzeźb z serii „Narodziny” oraz do wypału w ceramice cykl prac „Młoda kobieta”, a także „Ptaki”. Będą one uzupełnieniem dużej wystawy z okazji 50-lecia jej pracy artystycznej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w 2016 roku.

Leonia „Lena” Chmielnik studiowała rzeźbę w pracowniach prof. Jacka Pugeta i prof. Bazylego Wojtowicza, a rysunek u prof. Tadeusza Brzozowskiego. W roku 1965 uzyskała dyplom na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu – specjalizacja rzeźba architektoniczna.

Twórczość Leny Chmielnik można podzielić na dwa nurty – formy kameralne i realizacje monumentalne, poza tym rysuje i maluje. Jest autorką wielu statuetek, medali i reliefów tworzonych na zamówienie, wręczanych zwycięzcom konkursów lub oficjalnym gościom. Wykonywała też płaskorzeźby na blasze miedzianej, drewnie, w ceramice oraz mozaiki na statkach armatorów zagranicznych od 1971 do 1986 roku.

Uczestniczyła i uczestniczy w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, jak też w plenerach rzeźbiarskich w Orońsku, Bolesławcu i Buku. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień oraz trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Jej prace zobaczyć można w galeriach i muzeach w kraju i za granicą oraz w zbiorach prywatnych.

Od ponad 40 lat mieszka i tworzy w Szczecinie.

 

Anna Paszkiewicz

W czasie dwunastodniowego pobytu artystka zrealizowała elementy do montażu rzeźb do projektu „Rycerze zagubieni”, będącego inauguracją nowego cyklu wystawienniczego. Niektóre z tych prac będą odlewane w brązie, a inne wypalane w pracowni ceramicznej.

Anna Paszkiewicz urodziła się w miejscowości Dalne k. Wilna. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1964 roku w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Od 1964 roku mieszka w Szczecinie. Zajmuje się głównie rzeźbą monumentalną i kameralną. Tworzy w kamieniu, drewnie i brązie. Jest laureatką nagród w konkursach, np. ,,Salon Jesienny”, ,,Konik morski” czy ,,Ekologium”. Wielokrotnie nagradzana za projekty pomników i rzeźb plenerowych.

Jej rzeźby znajdują się w zbiorach muzealnych w Szczecinie, Warszawie, Orońsku.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2015-06-16 09:06:58, czytane: 2092 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego