ENG

Noc Muzeów 16 maja 2015

Wydarzenia

W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, tego dnia bowiem, od 1977 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, podobnie jak większość muzeów, zaoferowało bezpłatne zwiedzanie swoich wystaw. W tę jedyną noc, oprócz stałych ekspozycji, można było uczestniczyć w specjalnie przygotowanym programie: pokazach wypału ceramiki w piecu butelkowym i raku, warsztatach plastycznych, koncertach, kuratorskim oprowadzaniu po bieżących ekspozycjach. Są to stałe punkty programu Nocy Muzeów w CRP, natomiast po raz pierwszy konserwatorka dzieł sztuki opowiedziała o sposobach konserwacji i restauracji rzeźb. Jej prezentacja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.

W malowniczej scenerii orońskiego parku, oświetlonego po zmroku dziesiątkami lampionów i pochodni w szczególny sposób zabrzmiała muzyka The Lucyan Group, łącząca motywy orientalne i jazzowe, oraz folkowa w wykonaniu grupy Paula i Karol.

Na odważnych czekała ścianka wspinaczkowa, a na wszystkich zbuntowanych i niezadowolonych „tablica protestacyjna”, na której mieli możliwość spisać swoje żale i protesty.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyroby kuchni orońskiej, spécialité de la maison były pierogi za szpinakiem i sosem ziołowym.

Oferta była tak bogata, że nie sposób było uczestniczyć we wszystkim, co jako organizatorzy przygotowaliśmy na tę noc, goście, którzy tego dnia odwiedzili Orońsko musieli wybrać najbardziej interesujące dla siebie propozycje. Jak co roku, bezpłatne autobusy dowiozły i odwiozły do Radomia wszystkich chętnych.

Tegoroczna Noc Muzeów jest już za nami, a przed nami trudne zadanie przygotowania kolejnej równie udanej imprezy w przyszłym roku, tak, aby w pełni zasłużyć na pochwały, które zebraliśmy.kategoria: Wydarzenia, autor: Michał Grabowski, dodano: 2015-05-28 13:44:01, czytane: 1634 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego