ENG

Akademia Orońska

Plenery

W ramach Akademii Orońskiej, od 30 kwietnia do 6 maja 2015 roku, orońskie Centrum gościło uczniów Liceum Plastycznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy brali udział w warsztatach ceramicznych oraz zajęciach z malarstwa. Opiekę merytoryczną nad całością sprawował Marcin Mielczarek – absolwent Wydziału Edukacji Wizualnej łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a zajęcia w pracowni ceramicznej prowadziła Urszula Kaszewska – ceramiczka, pracownik CRP.

Motywem przewodnim działań w glinie były rzeźby-skarbonki. Uczestnicy, wykorzystując przywiezione formy, wykonali artystyczne skarbonki. Już w trakcie realizacji prac padały pytania, czy znajdzie się ktoś, kto, aby wydobyć zawartość, rozbije stworzone przez siebie dzieło sztuki.

W trakcie pleneru odbywały się również zajęcia malarskie pod okiem nauczycielki z Liceum Plastycznego, pani Anny Kunki-Kawełczyk. Pogoda dopisała i uczniowie mogli przenieść urokliwe zakątki orońskiego parku na płótno malarskie.

Głównym celem pleneru artystycznego uczniów było studiowanie natury w pięknym parku orońskim. Uczniowie ze sztalugami, blejtramami i farbami wychodzili w plener, poznawali tajniki i problemy wynikające z malowaniem pejzażu w plenerze. Chętnie wracamy do Akademii Orońskiej. Co roku z wielką przyjemnością, kolejne roczniki uzdolnionej młodzieży z powiatu tomaszowskiego, odwiedzają to wyjątkowe miejsce, poznają możliwości Akademii i uczą się pracy twórczej.

W trakcie przerwy w zajęciach, przyszli artyści, poznali historię i obecną działalność Centrum Rzeźby Polskiej oraz obejrzeli aktualne wystawy: Adama Myjaka, Bolesława Biegasa i Andrzeja Bednarczyka.

Warsztaty te, podobnie jak poprzednie, były finansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W środę, 6 maja odbyło się wręczenie uczestnikom certyfikatów ukończenia Akademii oraz pamiątkowych wydawnictw.kategoria: Plenery, autor: Urszula Kaszewska, dodano: 2015-05-08 09:35:48, czytane: 1888 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego