ENG

Ewa Beyer-Formela

Pobyty indywidualne

7–20 kwietnia 2015

Po raz kolejny z orońskiej pracowni korzysta artystka z Sopotu, Ewa Beyer-Formela. W 2015 roku pani Ewa otrzymała stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego i dzięki temu może kontynuować prace rozpoczęte w trakcie poprzedniego pobytu. Artystka przygotowuje rzeźby ceramiczne o wdzięcznej nazwie Poduszkowce i emigracje – cywilizacja do wystawy z okazji 55-lecia pracy twórczej, którą organizuje w grudniu tego roku Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Ewa Beyer-Formela jest autorką ponad 40 wystaw indywidualnych oraz wielu zbiorowych w Polsce i za granicą. W styczniu 2015, w Dworku Sierakowskich w Sopocie, na ekspozycji zatytułowanej Drogami Marianny Orańskiej, artystka prezentowała swoje pastele i rzeźby w marmurze. Pokaz był jednocześnie inauguracją tegorocznego jubileuszu. Następna wystawa rzeźb w marmurze będzie miała miejsce w Gdańskiej Galerii Miejskiej na przełomie października i listopada.

(…) Kobieta drobna i delikatna. Kiedy patrzy się na nią, otuloną zawsze, także przy pracy, w zwiewne szale i długie suknie, trudno uwierzyć, że od 50 lat (teraz już 55 lat) zmaga się z kamieniem, zwłaszcza z granitem, który stał się jej ulubionym tworzywem… Ewa Beyer wybrała go świadomie, dlatego też nie przypadkiem znalazła się w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego na Wydziale Rzeźby, wtedy jeszcze PWSSP, dziś ASP w Gdańsku. Stała się w pewnym sensie spadkobiercą jego idei rzeźby w kamieniu (…) tak o artystce pisze Zofia Watrak. Obok granitu, wśród materiałów, w których tworzy są również marmur, drewno, metal oraz ceramika.

Od 1974 jest inicjatorką i organizatorką plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich. Ponadto brała udział w plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Hajnówce, Wdzydzach Kiszewskich, Gdańsku Oliwie, Orońsku, Grudziądzu, Wrocławiu oraz we Francji i w Niemczech.

Ewa Beyer-Formela jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. W 2010 roku otrzymała medal Gloria Artis, a także stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2014 roku zdobyła złoty medal „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

 kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2015-04-16 14:53:34, czytane: 1471 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego