ENG

Plener rzeźby w granicie w ramach Różewicz Open Festiwal

Plenery

Od 8 do 30 kwietnia w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach VII edycji Różewicz Open Festiwal odbywa się plener rzeźby w granicie.

Organizatorem Festiwalu jest miasto Radomsko. To tutaj spędzili dzieciństwo, młodość, chodzili do szkoły, tutaj zastała ich wojna… tutaj żyły i dorastały trzy osoby, o trzech różnych pasjach... bracia Różewiczowie: Janusz – poeta, Tadeusz – poeta i dramaturg, autor scenariuszy filmowych i Stanisław – reżyser, współtwórca zespołu filmowego „Tor”.

Różewicz Open Festiwal to jedyna w Polsce impreza poświęcona życiu i twórczości braci Różewiczów. Stałym elementem przedsięwzięcia są m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy plakatów, warsztaty teatralne, konkursy poetyckie oraz spotkania ze znakomitymi osobami. Festiwal to przede wszystkim promocja sztuki oraz inspiracja dla młodych ludzi. Ma zachęcać uczestników do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych. W ramach tegorocznej edycji organizowany jest plener rzeźby w granicie, którego realizacja – w ramach ogłoszonego przez Urząd Miasta Radomsko przetargu – przypadła w udziale orońskiemu Centrum.

W plenerze uczestniczy pięciu artystów rzeźbiarzy, a ich ideą przewodnią jest cytat z Kartoteki. Kartoteki rozrzuconej Tadeusza Różewicza (…) Długo wędrowałem, zanim doszedłem do siebie (...).

 

Uczestnicy :

Bogdan Wajberg

Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w 1982 roku. Od 1985 pracuje na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi w Pracowni Rzeźby.

Autor i koordynator międzynarodowych warsztatów i sympozjów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kurator wystaw krajowych i międzynarodowych. Uczestnik licznych wystaw, warsztatów i sympozjów.

Formy wypowiedzi artystycznej: rzeźba, obiekt, instalacja.

Marcin Nosko

Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w roku 2002, w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. W 2013 uzyskał tytuł doktora. Prowadzi Pracownię Rzeźby w Kamieniu na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Uczestnik konkursów, plenerów i sympozjów rzeźbiarskich w kraju i za granicą.

Tworzy głównie w kamieniu i metalu.

Andrzej Kosowski

Studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w latach 1996–2001. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Alojzego Gryta. Od roku 2002 pracownik dydaktyczny na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz Katedrze Technik Rzeźbiarskich.

Uprawiane dyscypliny: rzeźba, rysunek, fotografia.

Maciej Aleksandrowicz

Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1992–1998 w pracowni prof. Stanisława Słoniny oraz w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1999–2002. Wykłada na Wydziale Rzeźby w Pracowni Projektowania Przestrzennego warszawskiej ASP od 2007 roku. Prodziekan na Wydziale Rzeźby od 2008 do 2012. Wykładowca w Wyższej Szkole Artystycznej. W roku 2007 uzyskał tytuł doktora.

Uczestnik wielu wystaw. Organizuje i prowadzi warsztaty poświęcone sztuce.

Mariusz Burdek

Asystent na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i absolwent tej uczelni. Obecnie mieszka i tworzy w Nowym Dworze Gdańskim, w pracowni Żuławskiego Ośrodka Kultury, gdzie prowadzi również warsztaty rzeźby.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2015-04-15 13:22:54, czytane: 2633 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego