ENG

RYTUAŁ NARCYZÓW

Zapowiedź wystawy

Galeria Kaplica

RYTUAŁ NARCYZÓW

w ramach projektu POLE NARCYZÓW

Zaproszenie na otwarcie wystawy

Motyw Narcyza jest jednym z toposów ludzkiej duszy, nieprzerwanie obecnym w europejskiej cywilizacji, kulturze i sztuce. Ta mitologiczna postać zdaje się być nieusuwalną częścią naszej zbiorowej wyobraźni niezależnie od fundamentalnych przemian społecznych, cywilizacyjnych i religijnych. Do jednego z najbardziej rozpoznawanych i uniwersalnych symboli próżności sięgali zarówno twórcy literatury, jak i reprezentanci sztuk plastycznych.

Andrzej Bednarczyk powołał do życia Narcyza współczesnego, choć posłużył się kulturowym cytatem – wiernie odtworzył i powielił figurę Narcyza ze słynnego obrazu Caravaggia. Materia rzeźbiarska jest przy tym wyłącznie tłem akcji, polem przyjmującym na siebie kompozycje graficzne.

POLE NARCYZÓW jest projektem artystyczno-naukowym w formie platformy wymiany myśli. Obok sześciu prezentacji wystawowych, odbędą się również międzynarodowe warsztaty WIOSKA NARCYZÓW dla studentów trzech uczelni artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Ecole Professionnelle des Arts Contemporains w Saxon (Szwajcaria) oraz Ming Chuan University w Taipei na Tajwanie. Projekt promuje specjalnie stworzona strona internetowa www.fieldofnarcissi.com a zakończy publikacja odnosząca się do współczesnego rozumienia pojęcia narcyzmu.

W trakcie wernisażu będzie prezentowany performance „Ceci n’est pas un corps” (To nie jest ciało) w wykonaniu Prince Negatif, czyli Łukasza Błażejewskiego. Tytuł performance’u to parafraza słynnego obrazu René Magritta „Ceci n’est pas une pipe” (To nie jest fajka). Artysta w sposób symboliczny przekaże swoje ciało sztuce.kategoria: Galeria Kaplica, autor: Monika Bartoszek, dodano: 2015-04-08 13:13:29, czytane: 2561 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego