ENG

BOLESŁAW BIEGAS KSIĘGA ŻYCIA Zapowiedź wystawy

Galeria Oranżeria

BOLESŁAW BIEGAS

KSIĘGA ŻYCIA

Zaproszenie na otwarcie wystawy

Bolesław Biegas (1877–1954) to jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów, który swój niepowtarzalny styl zawdzięcza trudnej, a jednocześnie pełnej cudownych zwrotów akcji, biografii.

Ten utalentowany rzeźbiarz, malarz, dramatopisarz i teoretyk sztuki wywodził się ze środowiska wiejskiego i doświadczył wszelkich upokorzeń niedostatku. Skutkiem szczęśliwych zbiegów okoliczności i zapatrywań epoki pozytywizmu, miał szansę zdobyć wykształcenie i zmienić pozycję społeczną. Najpierw, w wyniku publicznej zbiórki pieniędzy, rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, potem otrzymał stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych na wyjazd do Paryża.

Niezwykłe prace Biegasa wzbudzały niechęć jednych, aprobatę drugich, ale nikogo nie pozostawiały obojętnym. Na skutek stałego przebywania poza granicami kraju artysta był, i jest nadal, bardziej znany w stolicy Francji niż w Polsce. Po jego śmierci w 1954 roku większość dzieł trafiła do zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie do dzisiaj są organizowane czasowe prezentacje jego dorobku.

Na wystawie w Galerii „Oranżeria” będzie można zobaczyć niewielką część spuścizny, która pozostała w Polsce. Rzeźby pochodzą ze zbiorów Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni. Nawet w tak niewielkim wyborze dają świadectwo niezwykłego talentu i bezkompromisowości twórcy.kategoria: Galeria Oranżeria, autor: Monika Bartoszek, dodano: 2015-04-08 12:08:00, czytane: 1060 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego