ENG

Imieniny Brandta 2015

Wydarzenia

W roku 2015 przypada 100. rocznica śmierci Józefa Brandta. Aby nadać odpowiednią rangę niecodziennemu jubileuszowi, Centrum Rzeźby Polskiej zaplanowało szereg wydarzeń, które złożą się na spójny, ale różnorodny projekt artystyczny. Pierwszym z nich były Imieniny Brandta obchodzone w sobotni wieczór 21 marca w orońskim pałacu. W tym roku miały one szczególnie uroczysty charakter.

Odmiennie niż w latach ubiegłych nie wręczano statuetki Atamana, ponieważ spotkanie w całości poświęcone było wyłącznie Józefowi Brandtowi. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością znaleźli się jak zwykle sponsorzy i przyjaciele Orońska, po raz pierwszy gościliśmy członków Bractwa Kurkowego, którzy przybyli w kontuszach, nawiązując do ulubionej przez Brandta epoki Rzeczpospolitej szlacheckiej.

Święto patrona orońskiego dworku rozpoczął krótką prelekcją na temat koni w malarstwie Brandta, ilustrowaną slajdami, Michał Grabowski. Następnym punktem programu był koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego TheTonacja. Młodzi muzycy brawurowo zagrali utwory m.in.: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Michała Kleofasa Ogińskiego, Antonio Vivaldiego, ale także znane motywy muzyki filmowej Antonio Carlosa Jobima czy Henry’ego Manciniego. Państwo Brandtowie byli wielkimi miłośnikami muzyki i w ich salonie odbywały się podobne koncerty.

W części oficjalnej pojawiły się również inne atrakcje: prezentacja tańców dworskich w wykonaniu zespołu Gratia Juvenis oraz pokaz walki szablą polską poprowadzony przez Agencję Eventów Historycznych SARMATA. Nadspodziewanie wielu chętnych wzięło udział w nauce kontredansa i lekcji szermierki. Na zakończenie wieczoru odbył się uroczysty bankiet przygotowany przez kuchnię Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Każdy z uczestników wieczoru otrzymał pamiątkowy akt nadania tytułu honorowego uczestnika obchodów setnej rocznicy śmierci Józefa Brandta.

 Sponsorzy imprezykategoria: Wydarzenia, autor: Izabela Sosnowska-Kozieł, dodano: 2015-03-24 13:32:29, czytane: 3698 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego