ENG

VI Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie im. Katarzyny Kobro 2014

Plenery

VI Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie im. Katarzyny Kobro 2014

PRZESTRZEŃ DIALOGU

1–11 września 2014

PRZESTRZEŃ DIALOGU jest tematem tegorocznej, VI edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego im. K. Kobro. Pomysłodawcami i organizatorami sympozjum są pedagodzy Pracowni Rzeźby Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi: ad. Bogdan Wajberg i asyst. Agnieszka Mikołajczyk.

Sympozjum zostało współfinansowane przez Urząd Miasta Łodzi.

W tym roku w Orońsku spotkali się studenci i pedagodzy z trzech wyższych uczelni artystycznych: z Polski, Czech i ze Słowacji. Uczestnicy w swoich rzeźbiarskich realizacjach odnieśli się do tematu spotkania,interpretowanego w kontekście miasta Łodzi. Zrealizowane rzeźby w kamieniu (granicie, piaskowcu, marmurze, wapieniu) nawiązują do złożonej historii i teraźniejszości miasta, bądź do semantycznego odbioru jego nazwy.

W trakcie tegorocznego pobytu twórczego, przebywający gościnnie ad. Bogdan Wajberg, przeprowadził ze studentami z Czech, Słowacji i Polski działanie artystyczne z cyklu „Grawitacja horyzontalna – wojny nie będzie”.

 

Uczestnicy sympozjum i ich prace:

Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi z Pracowni Rzeźby:

asyst. Agnieszka Mikołajczyk – organizacja i prowadzenie sympozjum,

Józef Gałązka, student III r. studiów stacjonarnych I st. – „Dialog”, granit,

Tomasz Ciesielski, student II r. studiów stacjonarnych I st. – „Przejście”, piaskowiec,

Vysoká Škola Výtvarných Umení v Bratislave (Słowacja):

doc. Patrik Kovačovský – opiekun grupy, pedagog,

Filip Bielek, student – bez tytułu, kamień,

mgr. Art. Dionýz Troskò, doktorant z pracowni doc. J. Hőffstadtera – „Home sweet hell / Homage a Miroslav Stefanek, kamień,

Faculta Umeni Ostravskovo Univerziteta v Ostrave (Czechy):

Petr Szyroki – bez tytułu, piaskowiec,

Jan Špaček – „Four Cultures”, kombinacja z użyciem piaskowca, granitu, marmuru i bazaltu.

Powstałe realizacje rzeźbiarskie prezentowane będą w październiku 2014 roku w  przestrzeniach wystawienniczych ASP w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121 oraz wiosną 2015 roku w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

 

Agnieszka Mikołajczyk – absolwentka Wydziału Edukacji Wizualnej łódzkiej ASP. W 2005 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Marka Wagnera. Od 2007 jest asystentem w Pracowni Rzeźby WEW ASP Łódź. Tworzy rzeźby, instalacje, obiekty, wykorzystując do tego celu kamień, tworzywa sztuczne, takie jak silikony, poliestry, poliuretany, stosuje również techniki eksperymentalne.

Brała udział w licznych wystawach, m.in.: 2011 – „Trójkąt sztuki” – wystawa pedagogów WSW ASP, Łódź, Ostrawa, Czechy; 2012 – „Człowiek w Akademii – zwierzę w Akademii”, ASP, Kraków; I Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby „Angelo Zanelli”, Palazzo Lombardia, Milano, Włochy; „Stigmata”, Ostrawa, Czechy; 2013 – „Łódź z Łodzi 2003–2013”, Strzegomskie Centrum Kultury; 2014 – „Transterytorium”, Centrum Sztuki Współczesnej, Elbląg.

W trakcie sympozjum artystka  wykonała w granicie pracę: „Awakening from Stagnation”.

Patrik Kovacovsky mieszka i pracuje w Bratysławie. Studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie i multimedia (film) w AC – Kalifornia, USA. Obecnie pracuje jako pedagog w macierzystej akademii. Od 2007 prowadzi studio „Rzeźba w architekturze” na Wydziale Rzeźby, ASPiP w Bratysławie. Zajmuje się eksperymentalnym filmem, fotografią, instalacją, malarstwem i rzeźbą. Prezentował swoje prace na prestiżowych wystawach, np.: 1997 – pokaz na X Documenta, Kassel (Niemcy); 1999 – 48. Biennale di Venezia, Pawilon Republiki Słowackiej (Włochy); 2000 – EXPO 2000, Hanower (Niemcy); Biennale Sztuki Multimedialnej i Filmowej, Paryż (Francja); 2011 – DC Open, Düsseldorf, Kolonia (Niemcy). Laureat wielu nagród, organizator i uczestnik sympozjów i warsztatów rzeźbiarskich. Miał ok. 30 wystaw indywidualnych. Swoje prace prezentował również na wielu wystawach zbiorowych, m.in. w Czechach, Słowacji, Polsce, Korei Południowej, Anglii, Niemczech, Francji, USA.

Artysta w trakcie pobytu w Orońsku wykonał dwie prace: „Kunsthalle” w marmurze oraz „Shadow” w granicie koreańskim.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2014-09-11 14:52:00, czytane: 3444 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego