ENG

Tomasz Tomaszewski KOMPOZYCJA

Galeria Kaplica

 Tomasz Tomaszewski

KOMPOZYCJA

Galeria „Kaplica”,18 stycznia – 28 lutego 2014

Kurator: Monika Bartoszek

Tomasz Tomaszewski tworzy rzeźby, kompozycje przestrzenne, instalacje, w których bada zjawisko odbicia. Uzyskuje formy złożone z realnych obiektów i ich obrazów, co w rezultacie przynosi zaskakującą, nową wartość. Innym obszarem poszukiwań artysty jest eksploracja wody jako materii rzeźbiarskiej. Wody odbijającej obrazy, przeźroczystej, załamującej światło, poddającej się kształtom naczyń, układającej się w poziomie, niosącej wypierane ciężary brył, stanowiącej przestrzeń – dla dziania się na powierzchni i w objętości, i wreszcie wody z bagażem kulturowych znaczeń.Zajmuje się też projektowaniem rzeźby w przestrzeni architektonicznej i w krajobrazie, odnosząc na tym polu znaczące sukcesy.

W ramach przygotowywanej w Centrum Rzeźby Polskiej wystawy artysta zaprezentuje obiekty wpisane w kubaturę dwóch pomieszczeń Galerii „Kaplica” – nawy i zakrystii. Tytuł Kompozycja nawiązuje zarówno do aranżacji samej ekspozycji, prac skomponowanych z myślą o konkretnym wnętrzu, jak i do polifonicznej muzyki, która wypełniała kościelne przestrzenie. Oba te elementy mają wpłynąć na przywrócenie dawnej kaplicy dworskiej jej sakralnego charakteru. Duchowość osiągnięta nie w sposób oczywisty i dosłowny, ale za pomocą środków wrażeniowych, skojarzeniowych czy metaforycznych.

Kalendarium: Tomasz Tomaszewski (ur. 1966) studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1991–1997. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Alojzego Gryta w 1997. Pracę doktorską z dyscypliny Sztuki Piękne obronił w 2007. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych. Prowadzi dyplomującą Pracownię Projektowania Rzeźby i Kształtowania Otoczenia pod opieką prof. Christosa Mandziosa. Równolegle jest adiunktem w Instytucie Kształtowania Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Ważniejsze osiągnięcia: 1996 – I miejsce w konkursie na fontannę dla Rynku we Wrocławiu, bez realizacji; 1997 – I miejsce w konkursie na Izbę Pamięci Kręgu z Krzyżowej, realizacja 1998; 2000 – II miejsce w Konkursie Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku; 2005 – I miejsce w konkursie na Pomnik Wspólnej Pamięci we Wrocławiu, realizacja 2008; 2012 – III miejsce w „Międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku”, Orońsko.

Ważniejsze wystawy: 2003Pół-realne, Galeria Miejska we Wrocławiu; 2006Obiekty, Galeria Działań w Warszawie; 2009Międzynarodowe Triennale Rzeźby w Poznaniu; 2011Rozdroża Wolności, Gdańsk; 2012Prace, wystawa grupowa, Galeria Miejska we Wrocławiu; 2013Tam, wystawa indywidualna w galerii „Horyzont” we Wrocławiu; 2014Rzeźba, wystawa indywidualna w Galerii Pryzmat w Krakowie.kategoria: Galeria Kaplica, autor: Wojtek, dodano: 2014-01-20 12:42:11, czytane: 3808 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego