ENG

Piąte spotkanie studentów i pedagogów z niemieckiej i polskiej uczelni

Plenery

Na przełomie października i listopada 2013 roku już po raz piąty w orońskich pracowniach odbyły się warsztaty rzeźbiarskie studentów i pedagogów Wydziału Architektury uczelni HAWK – Hochschule für Angewandte Wissenschaft und Kunst, Hildesheim w Niemczech i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Grupą z Niemiec opiekował się prof. Michael V. Sprysch, a studentami z Polski oraz rozszerzeniem możliwości wykonywania projektów w technologii ceramiki – artysta rzeźbiarz, dr Dąbrówka Tyślewicz. Nad procesem przygotowania prac do odlewu w technice traconego wosku czuwał artysta rzeźbiarz Tadeusz Foltyn.

Czas jak zwykle okazał się zbyt krótki, aby zaspokoić ciekawość tego wyjątkowego miejsca, poznać technologie obu technik i wykonać swoje projekty, więc prace trwały do późnych godzin wieczornych. Każdego wieczoru studenci prezentowali swoje przemyślenia na temat: Sztuka na budowie i przedstawiali konkretne przykłady współczesnych realizacji plastycznych związanych z architekturą.

Niektórzy uczestnicy poprzednich plenerów w tym roku brali w nim udział już jako wykładowcy swoich uczelni – ze strony HAWK – Jan Faltz, a ze strony WAPG Piotr Czyż. W plenerze uczestniczyła dr Justyna Borecka z Politechniki Gdańskiej, która była koordynatorem projektu.

„Jak to bywa podczas jubileuszy – dopisało w tym roku wszystko. Kierownictwo i obsługa Centrum jak co roku otoczyła nas serdeczną opieką, prace dobrze się odlały, ceramiki wspaniale wypaliły, a pogoda była wyjątkowo dobra, prawdziwa polska złota jesień. Tradycyjna wycieczka do Krakowa też się udała dzięki partnerskiej uczelni HAWK – Politechniki Krakowskiej i prof. Andrzejowi Kadłuczce. Podczas całego naszego pobytu zaglądał do nas przebywający gościnnie, prof. Jan Kurek z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, który pilnie obserwował nasze działania i na koniec podarował wykonaną przez siebie dokumentację fotograficzną naszego plenerowego pobytu…”kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-11-07 07:50:27, czytane: 3848 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego