ENG

Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych z Gdyni-Orłowo

Plenery

30 września – 6 października 2013

Od 30 września do 6 października po raz drugi spotkała się w Orońsku grupa uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Ośmioro uczniów: Natalia Cieszyńska, Marta Muszyńska, Edyta Szalewska, Karolina Senejko, Marta Sucherska, Eryk Szczepański, Jolanta Szmelter i Emilia Wawrzyniak pracowało w orońskich pracowniach pod opieką Igora Duszyńskiego, który prowadzi w ZSP zajęcia z rzeźby.

Głównym zadaniem licealistów było wykonanie rzeźby w piaskowcu. Było to dla nich pierwsze zetkniecie się z tym materiałem i próba zmierzenia się z jednym z trudniejszych kamieni rzeźbiarskich. Tematem powstających prac były formy bliskie elementom ludzkiej anatomii. Młodzi adepci sztuki rzeźbiarskiej bardzo poważnie podeszli do swojego zadania, każdy miał do dyspozycji kamień i starał się jak najlepiej wydobyć z niego własny pomysł. Ponadto młodzież wykonała realizacje z ceramiki zainspirowane pracami Magdaleny Abakanowicz i studyjne ćwiczenia portretowe w glinie – studium z natury – to kolejny etap prezentacji nowych umiejętności warsztatowych przyszłych artystów.

„(...) Orońsko dało szansę zmierzenia się z obszarami rzeźby, których w cyklu zajęć szkolnych inaczej nie udałoby się poznać. Bardzo skorzystaliśmy zarówno z zaplecza technicznego tutejszych pracowni, jak i z oferty edukacyjnej. Już pierwszego dnia pobytu, dzięki uprzejmości pana Michała Grabowskiego poznaliśmy teren parku, pałac Józefa Brandta i wszystkie galerie rzeźby. Miejsca te odkrywaliśmy także w kolejnych dniach pleneru. Zarówno park rzeźb, jak i trwająca wystawa M. Abakanowicz stanowiły niewyczerpane źródło inspiracji. Niewątpliwie eksplorację wiedzy o świecie polskiej rzeźby ułatwił nam bogaty księgozbiór dostępny w tutejszej bibliotece. (...)”

Igor Duszyński urodził się w Gdyni w 1983 roku. W 2008 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz, specjalizację z intermediów zdobył u prof. Grzegorza Klamana. W dotychczasowych działaniach artystycznych podejmował tematykę bliską człowiekowi. Interesowało go zarówno ciało, jak i podważanie norm społecznych. Jest uczestnikiem licznych wystaw i festiwali. Znamy go m.in. z prac zwanych „Goliatami”. Są to ceramiczne, owłosione stworki. W październiku 2011 roku był jednym z uczestników Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej TINA B. w Pradze, organizowanego przez Galerię Vermon. Zaprezentowal tam pracę „Arteus kotopulo”, instalację składającą się z filmu dokumentalnego opowiadającego o nowoodkrytym na dnie głębi morskiej gatunku zwierząt.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-10-04 13:54:47, czytane: 4255 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego