ENG

Młodzi artyści z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych

Plenery

Od 20 do 30 września w Orońsku pracują studenci Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Już od kilku lat młodzi adepci sztuki rzeźbiarskiej, korzystając z orońskich pracowni, doskonalą swój warsztat, tym razem pod fachowym okiem dr hab. Tomasza Skórki.

Plener odbywa się pod hasłem „Rzeźba, której nikt nie chce”. Jego celem jest tworzenie i montowanie prac rzeźbiarskich w przestrzeni parkowej, która je przyjmie ewentualnie odrzuci.

Uczestnicy i wykonywane prace:

Aleksandra Magdalena Michalska – „Sen”, ceramika; Agnieszka Jagiełło – „Rzeźba, której nikt nie chce – wierzchowiec”, marmur, skóra; Aleksandra Szumska – bez tytułu, ceramika; Cezary Westfalewicz – „Zapomniane miasteczko”, liście, części drzew – technika własna; Kamil Szczudło – bez tytułu, marmur; Michał Furmaniak – bez tytułu, piaskowiec; Joanna Stępień – „Szczury”, drut, papier, folia.

Tomasz Skórka jest absolwentem Wydziału Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku. W 1996 uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego i od tego czasu jest pracownikiem dydaktycznym w Pracowni Podstaw Rzeźby na Wydziale Rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo był asystentem w pracowni prof. Alberta Zalewskiego, a od 2000 roku w pracowni dr Mariusza Białeckiego. W roku 2004 uzyskał tytuł doktora. Od 2012 roku pełni obowiązki prowadzącego Pracownię Podstaw Rzeźby pod opieką prof. Mariusza Białeckiego. W kwietniu 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego.

Prace artysty prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych, np. w 2012 „Białe przedmioty” w Galerii ASP, Gdańsk; „Rzeźba figuratywna jako zbiór przedmiotów niepotrzebnych” w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia; w 2013 „Śmieci” w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, która była częścią przewodu habilitacyjnego.

Był również uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych, m.in.: VI Festiwalu Sztuki im. Jerzego Buszy, Radom 2012; Gdańskiego Biennale Sztuki, Galeria Miejska, 2012. Wielokrotnie uczestniczył w poznańskim Biennale Rzeźby i w „Supermarkecie Sztuki”.

Tomasz Skórka jest też autorem pomników i uczestnikiem licznych konkursów, jak: pomnik ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku; pomnik Anioła Stróża Narodu Polskiego w Warszawie; Fontanna Czterech Kwartałów w Gdańsku; pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku; pomnik Żołnierza Polskiego w Sosnowcu; pomnik dokonań Daniela Gabriela Fahrenheita w Gdańsku, projekt pomnika Pomordowanych Pomorzan w latach 1939–1945; „Rzeźba dla Gdańska” – konkurs na rzeźbę plenerową; Międzynarodowy Konkurs Olimpijski, Warszawa. Jest też twórcą projektu statuetki Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP.

Od 1994 do 2012 roku brał udział w corocznym, międzynarodowym sympozjum artystycznym w Rodowie, uczestniczył w międzynarodowych sympozjach w Niemczech oraz w wielu warsztatach artystycznych i plenerach rzeźbiarskich, np. w Bułgarii, Szwecji.

W trakcie pobytu w Orońsku artysta wykonał w laminacie poliestrowym pracę zatytułowaną „Lew 3” w fazie modelowo-negatywnej.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-09-27 08:41:33, czytane: 3748 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego