ENG

Głuchoniewidomi rzeźbią w Orońsku

Plenery

Od 19 do 29 maja odbywają się po raz kolejny w Orońsku rzeźbiarskie zajęcia warsztatowe dla osób z upośledzeniem wzroku i słuchu.

Pierwsze terapeutyczno-twórcze warsztaty dla głuchoniewidomych artystów amatorów odbyły się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w 1990 roku, z inicjatywy rzeźbiarza Ryszarda Stryjeckiego. Rzeźbiarskie plenery w Orońsku organizowane są przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym istniejące od 1990 roku. W 2006 TPG, w dowód uznania za prowadzoną działalność, otrzymało prestiżową międzynarodową Nagrodę Niepełnosprawności im. F.D. Roosevelta.

Rzeźby będące efektem poprzednich plenerów były wielokrotnie prezentowane na wystawach m.in. w galerii ZPAP, Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Centrum Kultury Polskiej w Budapeszcie, Teatrze Wielkim w Warszawie oraz galeriach Krakowa, Płocka, Białegostoku, Łodzi, Lublina, Radomia, Kozienic.

Działalność artystyczna to dla osób żyjących w ciszy i ciemności przede wszystkim okazja do wyrażenia poprzez sztukę swoich emocji, przeżyć i nastrojów. Praca z gliną, tworzenie rzeźb to znakomita forma rehabilitacji poprzez sztukę, która daje tym osobom wiele satysfakcji, wzrost poczucia własnej wartości, lepszy kontakt i więź z innymi ludźmi.

Portrety, autoportrety, przedstawienia zwierząt, postaci mitologicznych czy bohaterów bajek, abstrakcje, a także rzeźby o tematyce religijnej, to wątki podejmowane najczęściej przez głuchoniewidomych twórców.

Zajęcia w ramach tegorocznych warsztatów odbywają się równolegle w dwóch pracowniach rzeźbiarskich. Głuchoniewidomi artyści pracują wyłącznie w glinie pod okiem profesjonalnych artystów rzeźbiarzy: Ryszarda Stryjeckiego – pomysłodawcy, opiekuna merytorycznego, Mieczysława Syposza – wybitnego niesłyszącego artysty oraz Piotra Koreckiego i Karola Pikora.

Oprócz doświadczonych i stałych bywalców pleneru na tegorocznym turnusie pojawiły się osoby, które po raz pierwszy miały przyjemność obcowania z gliną: Wanda Chmielewska, Józef Chochoł, Halina Gielzak, Andrzej Grzenia, Jarosław Jaszak, Bogdan Jaskórzyński, Jan Łozowski, Witold Młotek, Wiesław Potyrała, Danuta Wybieralska.

Kierownikiem warsztatów z ramienia TPG jest Magdalena Tarnacka, magister surdopedagogiki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, współpracująca z TPG od 2004 roku. Obecnie jest zatrudniona jako specjalistka ds. szkoleń i warsztatów w ramach projektu „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce”. Działa także na rzecz Sekcji Młodych skupiającej młode osoby głuchoniewidome i wolontariuszy.

W warsztatach, obok wymienionych wyżej, uczestniczy pięć osób głuchoniewidomych – stałych bywalców orońskich plenerów: Stanisław Grabowski, Leszek Koczot, Czesław Kurowski, Stanisław Wojtyś, Stanisław Wójtowicz oraz troje opiekunów: Piotr Jaros, Romana Małyszek, Barbara Wojtyś; sześcioro tłumaczy-przewodnikow: Katarzyna Radzińska, Judyta Miciul, Katarzyna Łuczak, Mateusz Kutnowski, Iwona Jesionowska-Szwarc, Michał Drzewek – trener umiejętności miękkich i pojęć integracyjnych.

Pokaz prac powstałych w trakcie pleneru odbędzie się w pracowniach CRP 29 maja, w piątek, o godz. 11.00.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-05-28 12:27:35, czytane: 3693 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego