ENG

Muzyka krzemieni

Wydarzenia

W Galerii Głównej Muzeum Rzeźby Współczesnej, największej przestrzeni wystawienniczej Centrum Rzeźby Polskiej, 6 kwietnia 2013 roku, miała miejsce konferencja naukowa zatytułowana „Muzyka krzemieni”, zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Jej głównym celem była promocja regionu poprzez zwrócenie uwagi na występujący w dużych ilościach na ziemiach Orońska i okolic krzemień czekoladowy.

Część konferencyjną wieczoru otworzyła prezentacja pod tytułem „Od krzemienia do Brandta” w wykonaniu koła historyczno-archeologicznego z gimnazjum w Orońsku. Następne referaty wygłoszone zostały przez specjalistów: Katarzynę Solarską z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Piotra Mączyńskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Konferencję zakończyła prezentacja: „Czym jest eksperyment w archeologii?”, za którą odpowiedzialna była Natalia N. Skakun – ekspert w skali światowej w dziedzinie archeologii, na co dzień związana z Instytutem Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk w St. Petersburgu.

Częścią artystyczną wydarzenia był koncert pod tytułem „Stado” w wykonaniu zespołu Natural Beat Band / Studium Instrumentów Etnicznych z gościnnym udziałem gitarzysty Andrzeja Chochoła oraz skrzypka Henryka Gembalskiego. Bardzo głośna i energiczna muzyka, doskonale korespondowała z surowym, ascetycznym wnętrzem galerii. Dodatkowo skromne, punktowe oświetlenie sceny umożliwiało powstanie swoistej symbiozy pomiędzy muzycznym rytmem wybijanym na bębnach a ciałami słuchaczy.

Mamy nadzieję, że publiczność, która pomimo niesprzyjającej aury nie zawiodła, wyjeżdżała z Orońska z pozytywnymi wrażeniami i dużym zapasem energii.:)kategoria: Wydarzenia, autor: Wojtek, dodano: 2013-04-11 08:19:27, czytane: 2900 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego