ENG

Niecodzienny sukces Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Wydarzenia

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zajęło 10. miejsce w prestiżowym, ogólnopolskim rankingu galerii sztuki współczesnej tygodnika „Polityka”. W szóstej już edycji rankingu sklasyfikowano 20 galerii z terenu całej Polski, głównie z miast wojewódzkich i większych ośrodków miejskich. Dotychczas przygotowywałem dwa rankingi: – pisze redaktor Piotr Sarzyński – galerii publicznych (państwowych i samorządowych) oraz prywatnych. Postanowiłem jednak połączyć te kategorie, wychodząc z założenia, że przecież sztuka jest jedna. W nowym rankingu uwzględniłem wszystkie placówki wystawiennicze, które w swoim programie mają pokazywanie współczesnej sztuki – także muzea. Tym większy zaszczyt, że w tym gronie znalazła się instytucja kultury położona – jak napisał juror w uzasadnieniu werdyktu – Z dala od głównych polskich miast, z dala od zainteresowania mediów. A program – jak na trudną (i ciężką) materię rzeźbiarską – realizuje całkiem bogaty i ciekawy, z przeszłą retrospektywą Xawerego Dunikowskiego i z nadchodzącą Magdaleny Abakanowicz. Czołowe miejsca w rankingu zajęły największe polskie galerie i muzea, takie jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski czy Muzeum Narodowe w Krakowie. W tym gronie znalazły się również galerie z Łodzi, Białegostoku i Sopotu. Za Centrum Rzeźby Polskiej uplasowały się instytucje z Warszawy, Krakowa, Torunia, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Bielska-Białej czy Stalowej Woli.

Dziękujemy za to wyróżnienie pełni dumy, że doceniono nasz wkład w kształtowanie polskiej sceny sztuki współczesnej i obiecując utrzymanie wysokiego poziomu działalności merytorycznej w latach następnych.

Ranking Politykikategoria: Wydarzenia, autor: Wojtek, dodano: 2013-02-14 14:46:15, czytane: 2694 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego