ENG

Wrześniowe pobyty studentów

Plenery

Od 17 do 29 września gościliśmy w Orońsku grupę studentów kierunku rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już od kilku lat uczelnia ta prowadzi zajęcia praktyczne ze studentami w oońskim Centrum.

W tym roku w zajęciach uczestniczyli: Nastazja Bocianowska, Anna Byczek, Magdalena Draszanowska, Paulina Herbik, Patryk Margiel, Magdalena Strzałkowska. Opiekę merytoryczną sprawował dr Grzegorz Maślewski.

Grzegorz Maślewski, ur. w 1968 r. w Białej Podlaskiej, ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1995 r. obronił dyplom z rzeźby u prof. Adolfa Ryszki i prof. Macieja Szańkowskiego. Od 1995 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta, prowadząc zajęcia w Zakładzie Rzeźby. W 2003 r. uzyskał stopień doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się rzeźbą, płaskorzeźbą i medalierstwem. Swoje prace prezentował na pięciu wystawach indywidualnych i kilkunastu zbiorowych. Stworzył m.in. cykle rzeźbiarskie: Requiem, Śpiący, Krajobrazy i inne.

W tym samym czasie w Orońsku pracowali studenci Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska. Podobnie jak w latach poprzednich młodzi adepci sztuki rzeźbiarskiej doskonalili swój warsztat w orońskich pracowniach pod fachowym okiem

opiekuna, jak również korzystając z pomocy pracowników Centrum.

W warsztatach uczestniczyli: Magdalena Kopeć, Katarzyna Leszko, Krzysztof Surmacz, Zuzanna Szmyt, Natalia Warwas, Michał Znojek. Nadzór merytoryczny w trakcie tego pobytu sprawował dr hab. Robert Kaja.

Zakończenie pleneru uwieńczył pokaz prac powstałych w trakcie dziesięciodniowego pobytu młodych rzeźbiarzy. Prace były prezentowane w przestrzeni parkowej m. in. w stawie widokowym „Rolina” i w okolicach Galerii „Kaplica”.

Robert Kaja urodził się w 1965 r. w Bydgoszczy. Jest rzeźbiarzem, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiował w latach 1988-1993. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Franciszka Duszeńki. Od 2001 był asystentem prof. Zdzisława Pidka w pracowni Projektowania i Organizacji Przestrzeni na Wydziale Rzeźby ASP Gdańsk. W 2007 został kierownikiem tej pracowni. Razem z asystentem Markiem Targońskim organizuje warsztaty, w których  studenci realizują projekty dla konkretnych przestrzeni miejskich. Artysta ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. W Orońsku zaprezentował się na indywidualnej wystawie Zły znak, dobry znak w Galerii „Oranżeria” (2004) oraz Niebo a ziemia w Muzeum Rzeźby Współczesnej (2010). Uczestniczył także w wystawach zbiorowych m.in.: Status Quo, Sztuka III RP.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2012-09-28 14:11:22, czytane: 4484 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego