ENG

Plener artystów rzeźbiarzy Członków Okręgu Warszawskiego ZPAP

Plenery

Od 14 do 29 września w Orońsku pracują artyści rzeźbiarze, członkowie Sekcji Rzeźby Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Organizatorem i komisarzem pleneru jest Anna Wszyndybył – częsty gość orońskiego Centrum. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1979 roku. Jest członkiem Grupy Twórców Wymiar, z którą prowadzi Galerię Sztuki Współczesnej Aktyn. Należy do Europejskiego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca (Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens). Tworzy rzeźby monumentalne, kameralne, miniaturowe i portretowe oraz płaskorzeźby i medale. Prace artystki odzwierciedlają zainteresowanie muzyką i tańcem. Najchętniej stosowanym przez nią materiałem jest brąz oraz kamień.

Uczestniczy w wielu wystawach w kraju i za granicą, sympozjach, plenerach Prezentowała też swoje prace indywidualnie. Prace artystki znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą: USA, Niemcy, Belgia, Dania, Holandia i Francja, Szwecja.

W plenerze uczestniczą:

Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska

Rzeźbiarka – medalierka. W latach 1981–1987 była studentką warszawskiej ASP. Specjalizację w dziedzinie medalierstwa ukończyła w pracowni prof. Zofii Demkowskiej. Dyplom zrealizowała w pracowni prof. Stanisława Słoniny. Jej praca dyplomowa została nagrodzona medalem im. prof. Mariana Wnuka. Jest autorką, lanych i bitych medali, które znajdują się w zbiorach zagranicznych i krajowych muzeów oraz osób prywatnych. W swojej twórczości nie ogranicza się wyłącznie do płaskiego reliefu, ale także realizuje przestrzenne formy rzeźbiarskie, od małej formy po monument. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczka licznych konkursów, laureatka nagród i wyróżnień. W dorobku artystycznym posiada ponad dwieście realizacji medali bitych.

Barbara Moderau

Studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Od 1980 roku członkini ZPAP i Stowarzyszenia Artystów Ceramików Keramos. Swoje prace realizuje w glinie ceramicznej, metalu, drewnie i kamieniu. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Prace artystki, realizowane w trakcie licznych pobytów w Orońsku, wystawione były na warszawskich wystawach, m.in. Rzeźba dla Warszawy oraz na wystawie rzeźby w ogrodach hotelu Novotel (Warszawa). W trakcie pleneru artystka kontynuuje prace rozpoczęte w ubiegłym roku nad figurą śpiącego pelikana, którą wykonuje w marmurze Biała Marianna.

Majid Jammoul

Absolwent Centrum Sztuk Plastycznych w Damaszku. W roku 1975 ukończył z wyróżnieniem Wydział Rzeźby ASP w Warszawie. W latach 1975–1981 wykładał rzeźbę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Damaszku. W 2007 roku został przewodniczącym Sekcji Rzeźby Okręgu Warszawskiego ZPAP. Laureat wielu nagród i wyróżnień, uczestnik licznych wystaw i sympozjów. Jego realizacje pomnikowe i rzeźby plenerowe można spotkać w różnych miejscach w Syrii i innych krajach, m.in. w Turcji, Polsce, Tunezji, Francji, Chinach, Hiszpanii, Dubaju. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Damaszku, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w zbiorach prywatnych w różnych krajach.

Wit Bogusławski

Studia rozpoczął w roku 1982 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Istambule. W 1986 roku powrócił do Polski i kontynuował je na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby do pracowni prof. Leona Podsiadłego w Akademii Sztuk Pięknych (dawniej PWSSP) we Wrocławiu, w której w 1991 roku uzyskał dyplom magistra sztuki. Artysty zajmuje się rzeźbą i malarstwem olejnym. Rzeźbi przeważnie w glinie, brązie, kamieniu i stali. Tworzy popiersia, akty, kopie i płaskorzeźby. Ponadto zajmuje się rysunkiem (portrety), ceramiką i scenografią oraz unikatowym wystrojem wnętrz i ogrodów. Jest członkiem ZPAP oraz stowarzyszeń artystycznych: Fabryka Sztuki, Składnica Sztuki i Grupa Hoovera. Uczestniczy w licznych plenerach i wystawach. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2012-09-21 08:20:13, czytane: 3347 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego