ENG

V Międzynarodowy Plener Ceramiczny LAB ORO

Plenery

V edycja Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego Lab Oro rozpoczęła się 13 sierpnia 2012. Przez trzy tygodnie sześciu artystów ceramików z Polski, Gruzji. Niemiec, Słowacji i USA tworzy i eksperymentuje w Orońsku. Efekty ich pracy, jak zwykle, zostaną zaprezentowane na wystawie w roku przyszłym. Realizacje, które powstają, będą wypalane w piecach: elektrycznym, trociniaku oraz, tradycyjnie już, raku. Uczestnicy tegorocznego Lab Oro reprezentują trzy pokolenia twórców: Władysław Garnik, najstarszy, jest absolwentem PWSSP we Wrocławiu z roku 1962, najmłodsza uczestniczka Eva Srnikova ze Słowacji ukończyła studia w roku 2007, znajduje to odzwierciedlenie w różnych stylach, technikach i doświadczeniu artystycznym.

Kuratorem pleneru jest Bogusław Dobrowolski, który mimo licznych obowiązków organizacyjnych, wykonuje szereg małych form oraz kontynuuje serię portretów.

Kolejnym uczestnikiem pleneru jest Zbigniew Guła, absolwent PWSSP we Wrocławiu, naukę kontynuował w Düsseldorfie, gdzie osiedlił się i zamieszkał. Obecnie jest asystentem w pracowni Tony Cragga. Inspiracją dla artysty są formy przemysłowe oraz przyroda i pejzaż azjatycki. Pod wpływem, nagłośnionych w mediach, ostatnich wydarzeń realizuje w Orońsku projekt, który planował wykonać już od dawna: ceramiczne złoto w sztabkach.

Wydarzenie z ostatnich dni stało się również inspiracją pracy Georgija Pachkorii z Tbilisi w Gruzji. Georgij wykonuje kompozycję ceramiczną złożoną z dwóch krzeseł naturalnej wielkości, stołu do szachów i dwóch figur szachowych. Prace Georgija Pachkorii są często prezentowane na wystawach, wiele z nich znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, tworzy formy bardzo dekoracyjne, toczy na kole, często lepi ręcznie.

Eva Srnikova, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, oprócz ceramiki zajmuje się także malarstwem, inspiracje czerpie z natury i kolorowych czasopism. W Orońsku wykonuje dwie prace, pomysł na jedną z nich – I twarde serce zmięknie – powstał pod wpływem artykułu o mężczyznach w kolorowym magazynie, natomiast druga – Przypływ – jest efektem fascynacji ruchem, falowaniem, zmianami. Obie rzeźby będą wypalane w piecu typu trociniak.

Władysław Garnik wykonuje serię trzech głów oraz kompozycję abstrakcyjną. Ceramik z wykształcenia, ale z powodzeniem zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. W Galerii „Oranżeria” trwa wystawa indywidualna prac artysty Skojarzenia.

Natomiast Barbara Kobylińska z USA, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przez przypadek odkryła, że jej powołaniem jest rzeźba ceramiczna i poświęciła jej cały swój czas i talent. Wykonuje duże formy (ptaszyska), wykorzystując rury ceramiczne, łączy ceramikę z metalem, wikliną, maluje ją farbami akrylowymi, uzyskując zaskakujące efekty.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2012-08-22 08:12:38, czytane: 2878 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego