ENG

Wystartowała Akademia Orońska 2012

Wydarzenia

Przed laty Orońsko zasłynęło z Wolnej Akademii Orońskiej. Gdy Józef Brandt, na co dzień mieszkający w Monachium, wracał do swojego majątku na doroczny wakacyjny odpoczynek, zabierał ze sobą liczną grupę uczniów i przyjaciół. Wesoła kompania pędzała czas na rozrywkach, polowaniach, artystycznych występach. Jednak przede wszystkim zajmowali się, pod czujnym okiem mistrza, twórczością malarską. Tę specyficzną kolonię artystyczną nazwano żartobliwie Wolną Akademią Orońską.

W roku 2004 Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku powróciło do tej oryginalnej formy edukacyjnej, wykorzystując tym razem rzeźbiarski potencjał warsztatowy. Współczesna reaktywacja Akademii Orońskiej jest skierowana głównie do szkolnych grup dziecięcych i młodzieżowych, pragnących interesująco i twórczo wypełnić czas zwyczajowych wycieczek w rodzaju „zielonej szkoły”. Program obejmuje głównie zajęcia w pracowniach rzeźbiarskich – podstawy ceramiki, modelowania w glinie, toczenia na kole garncarskim. Przy dłuższych pobytach wprowadzane są prace nad rzeźbą pełnoplastyczną, podstawy rzeźby w drewnie czy kamieniu. Równolegle odbywają się inne warsztaty plastyczne, np. malarskie czy rysunkowe, a nie brakuje również nowatorskich zajęć tzw. edukacji twórczej, uczących kreatywnego myślenia o sztuce.

Każdego roku przybywają do Orońska grupy młodych ludzi, dla których to miejsce jest swego rodzaju odkryciem – niespodziewaną mieszanką praktycznych umiejętności i pozytywnych wrażeń. Jako pierwsze przybyły do nas w maju dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 306 im. ks. Jana Twardowskiego z Warszawy oraz młodzież z Liceum Plastycznego w Słupsku. Opiekę merytoryczną nad ich pracą sprawowali doświadczeni ceramicy i edukatorzy: Urszula Kaszewska, Bogusław Dobrowolski i Michał Grabowski. Oprócz solidnej pracy podczas warsztatów, uczniowie poznali historię CRP, przyglądali się artystom, realizującym swoje projekty w pracowniach rzeźbiarskich, uczestniczyli w procesie odlewania brązu. Ponadto ich wizyta została wzbogacona o program rekreacyjny: wycieczki po regionie radomskim, prezentacje filmowe, dyskoteki i ogniska. Na zakończenie pobytu uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia Akademii Orońskiej i przyrzekli, że na pewno do Orońska wrócą.

A my, zachęceni powodzeniem projektu i dopingowani przez liczne zapytania, postanowiliśmy rozszerzyć ofertę warsztatów ceramicznych na osoby dorosłe. Pierwsze warsztaty 18+, na które mamy już komplet zgłoszeń, rozpoczynają się w czerwcu. Zapraszamy na kolejne edycje!kategoria: Wydarzenia, autor: Wojtek, dodano: 2012-05-31 13:18:10, czytane: 3807 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego