ENG

Wystawa rzeźbiarzy wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Muzeum Rzeźby Współczesnej

WYSTAWA RZEŹBIARZY WYDZIAŁU SZTUK PIĘKNYCH

UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU 

Katarzyna Adaszewska, Joanna Bebarska, Andrzej Borcz, Iwona Langowska, Alicja Majewska, Grzegorz Maślewski, Krzysztof Mazur, Sebastian Mikołajczak, Anita Oborska-Oracz, Aleksander Paskal, Maciej Wierzbicki

Muzeum Rzeźby Współczesnej, 14 stycznia – 12 lutego 2012

Kurator: Aleksander Paskal

Wszyscy uczestnicy wystawy są rzeźbiarzami a zarazem pedagogami. Pracujemy ze sobą, znamy się dość dobrze. Współtworzymy charakter kierunku rzeźba na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ważny atut naszej wspólnej wystawy to fakt, że nie została ona przygotowana, czy przystosowana w zakresie wyboru eksponowanych prac do wcześniejszego zamysłu kuratorskiego. Wprost przeciwnie – inicjatywa jest odśrodkowa, a zrodziła się w efekcie wieloletniej indywidualnej pracy twórczej za zamkniętymi drzwiami pracowni... Rzeźby, obiekty, instalacje są wyrazem konkretnych wyborów, decyzji podejmowanych w perspektywie pracy rzeźbiarskiej każdego z nas osobno. Sprawia to, że rządzą tą wystawą inne konieczności, niż w przypadku koncepcji zewnętrznej, zmierzającej do spięcia artystycznych zamierzeń w logiczną całość.

Warto spojrzeć na wystawę jak na wielość postaw. Każdy z artystów wnosi inny stosunek do formy, do odbiorcy, wreszcie własny wybór problematyki twórczej w kontekście współczesnej nam wszystkim rzeczywistości, jej braków i nadmiarów... Warto spojrzeć wnikliwie i krytycznie, by móc postawić sobie samemu istotne pytania wobec tego, co widzimy.

Anita Oborska-Oraczkategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, autor: Wojtek, dodano: 2012-01-18 12:13:36, czytane: 3117 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego