ENG

Studenci z Polski i Niemiec spotkali się w Orońsku

Plenery

Już po raz czwarty z orońskich pracowni korzystali studenci i pedagodzy z Polski i Niemiec. Tegoroczny pobyt trwał od 28 października do 6 listopada.

Organizatorem warsztatów rzeźbiarskich są Wydziały Architektury Hochschule für Angewandte Wissenschaft und Kunst (HAWK) z Hildesheim oraz Politechniki Gdańskiej.

Dla młodzieży z Niemiec tegoroczny plener odbywał się, jak w latach poprzednich, pod hasłem Sztuka na budowie (Kunst am Bau). Studenci tworzyli „małe formy", które były odlewane w brązie przy użyciu techniki na wosk tracony.

Koordynator spotkania ze strony niemieckiej: prof. Michael V. Sprysch

Uczestnicy z HAWK: Coranna Verena Wilmes, Daniela Heine, Lena Günther, Inga Höfers, Duygu Akan (Turcja), Hacer Gürel (Turcja)

Nadzór merytoryczny ze strony Politechniki Gdańskiej: Dąbrówka Tyślewicz, Tadeusz Foltyn

Michael V. Sprysch urodził się w 1952 roku w Groß Döbern. W latach 1971–1976 studiował na Uniwersytecie  Wrocławskim. W latach 1976–1981, jako inżynier, kierował wieloma budowami. Od 1983 roku rozpoczął współpracę z Instytutem Konstrukcji Budowlanych i Infrastruktury Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku, gdzie został członkiem rady akademickiej, a latach 1991–1993 pracował tam jako asystent. Od 1989, jako docent, wykładał projektowanie i konstrukcje budowlane na Uniwersytecie w Hannowerze. W 1993 roku uzyskał tytuł profesora i rozpoczął pracę w Hochschule für Angewandte Wissenschaft und Kunst (HAWK) w Hildesheim.

Jest autorem licznych publikacji dotyczących architektury, projektowania i budownictwa. Poza architekturą i projektowaniem zajmuje się również rzeźbą. Najchętniej stosuje brąz i kamień. Już od kilku lat przyjeżdża do Orońska ze swoimi studentami i uczy ich technik rzeźbiarskich.

Tadeusz Foltyn studiował w latach 1955–1962 na Politechnice Gdańskiej. W 1962 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury. Równolegle z zawodem architekta wykonuje twórczość artystyczną. Najchętniej tworzy w brązie. Tematem jego twórczości jest najczęściej człowiek.

Uczestnik licznych wystaw zbiorowych. Miał ok. 200 wystaw indywidualnych, m.in. w Polsce, Francji , Niemczech, Włoszech.

Jego prace znajdują się w Muzeum Watykańskim, Muzeum w Nancy, w zbiorach Instytutu Jacka Brela, Muzeum Wojska Polskiego, Skarbcu Jasnogórskim oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, Włoszech.

Jest laureatem wielu nagród i uczestnikiem licznych konkursów. Otrzymał m.in. Grand Prix Sycylii i Instytutu Brela, Złoty Medal Małej Formy Rzeźbiarskiej w Toronto, pierwsze miejsce w konkursie na nagrodę solidarności dla papieża, nagroda w konkursie „Żelazo w rzeźbie”.

W trakcie tegorocznego pobytu ze studentami wykonał pracę pt. Razem.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2011-11-09 12:28:15, czytane: 3418 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego