ENG

Lipcowe pobyty ceramików

Plenery

Po raz kolejny w lipcu (od 2. do 17.) w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku spotkała się 26-osobowa grupa ceramików związana z Pracownią Ceramiki ANGOBA, działającą przy Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie, w skład której wchodzą amatorzy i artyści profesjonalni.

Motywem przewodnim tegorocznego pleneru jest, podobnie jak w latach poprzednich, japońska technika wypału raku. Uwodząca nieprzewidywalność tej techniki nieustannie inspiruje uczestniczki i uczestników do licznych eksperymentów.

W tym sezonie odkryciem był chlorek żelaza i końskie włosie. Chlorek żelaza sprawia, że ceramika pokrywa się fascynującymi odcieniami kolorów ziemi – od rdzy, do czerwieni i głębokich brązów. Wzór, który pozostawia końskie włosie spalając się na powierzchni obiektu, przywodzi na myśl japońskie kaligramy.

Kolejną nowością był wypał w beczce z trocinami. Prace zostały owinięte w folię aluminiową, która stworzyła tzw. mufle, w których zamknięto oprócz naczyń i rzeźb ceramicznych także fusy kawy, wodorosty morskie, skórki bananów, trociny i sznurki wymoczone w roztworze soli. Same prace zostały dodatkowo owinięte gazetami nasączonymi tlenkami metali. Tego rodzaju wypał powinien trwać przynajmniej dwanaście godzin, a całość procesu zachodzi wewnątrz mufli. Efekt zbliżony jest do tego, który uzyskuje się w zwykłym wypale raku przy użyciu chlorku żelaza, jednak kolory są bardziej intensywne, a ich zestaw na etapie testów zupełnie nieprzewidywalny.

Na potrzeby działań plenerowych proces wypału rozpisała Wiesia Karolkiewicz, organizatorka i inspiratorka działań, które przekraczają ceramiczną codzienność amatorów.

W tegorocznym plenerze uczestniczą: Lila Chwistek (ASP, Warszawa), Aga Czapczyńska, Katarzyna Dąbrowska (ASP, Warszawa), Stefania Egierszdorff, Marta Forycka, Emilia Grzymała (ASP, Poznań), Bożena Głazewska, Anna Hyła, Anna Joachimiak, Beata Kuczyńska, Agnieszka Leszyńska, Małgorzata Miękina, Maria Rogala, Joanna Sambor, Monika Skrzyńska, Elżbieta Szkudlarek, Lucyna Szymańska, Paweł Tarasiewicz, Joanna Wróbel, Elżbieta i Paulina Żak, Teresa Życzyńska, Justyna Domańska, Joanna Krukowska (ASP, Warszawa).

Od kilku lat organizatorem i koordynatorem pleneru jest Wiesława Karolkiewicz-Mills.

JZEkategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2011-07-14 12:08:52, czytane: 4871 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego