ENG

Majówka ze Sztuką Ulicy

Wydarzenia

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, w Centrum Rzeźby Polskiej odbyła się Majówka ze Sztuką. Zorganizowana tym razem pod hasłem SZTUKA ULICY impreza, przyciągnęła do Orońska wielu gości. Na szczęście pogoda nie spłatała figla i przez całe niedzielne popołudnie parkowe alejki pełne były sympatyków odpoczynku na świeżym powietrzu.

Pierwszym elementem programu było otwarcie wystawy Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej zatytułowanej Szerszeniówka. Na ekspozycję złożyły się prace siedmiu twórców: Tadeusza Błońskiego, Krzysztofa Grajczaka, Romualda Kołodzieja, Andrzeja Markiewicza, Ryszarda Rogali, Adama Romaniuka, Łukasza Rudeckiego. Prezentowane obrazy powstały podczas pleneru, który odbył się w Zalesiu koło Limanowej w 2010 roku.

Jednak miejscem, które najbardziej przyciągało odwiedzających tego dnia CRP była scena ustawiona naprzeciwko Pałacu Józefa Brandta. Jako pierwsi wystąpili na niej młodzi tancerze z Fabryki Tańca Idol, którzy swoim energetycznym pokazem rozruszali nieco ospałą jeszcze widownię, a nawet zachęcili publiczność do udziału w warsztatach tanecznych. Chwilę później na scenę wkroczył Shorti – beat-boxer z Radomia, który udowodnił, że ten element kultury hip-hopowej ma w regionie radomskim niezwykle silnych reprezentantów. Równolegle, na ustawionych przed Muzeum Rzeźby Współczesnej płytach, rozpoczęły się pokazy graffiti. Zainteresowanie tym rodzajem sztuki okazało się bardzo duże, a malujący artyści, co chwila otrzymywali prywatne propozycje na realizację graffiti. Nie był to jednak jedyny plastyczny akcent tego dnia. Każde dziecko mogło, choć na chwilę, zamienić się w artystę, próbując swoich sił w pracowniach ceramicznej, rysunkowej i graficznej, gdzie warsztaty prowadzili pracownicy CRP oraz studenci Wydziału Sztuki z Radomia.

Główną atrakcją majówki był koncert Halniaków oraz występ Teatru Pantomimy Mimo. Dobrze znany radomianom zespół muzyczny Halniacy, za sprawą piosenek granych na ulicach polskich miast tuż po wojnie, cofnął czas o kilka dziesiątek lat. Niezwykle widowiskowy okazał się wystawiony przez Teatr Mimo z Warszawy spektakl pod tytułem Komedianci. Było to bezpośrednie nawiązanie do formy przedstawień jakie miały miejsce przed laty na ulicach i placach miejskich. Opowiadał on o grupie ulicznych artystów, którzy od dawna nie mieli możliwości prezentowania swoich umiejętności, podróżując jedynie z miejsca na miejsce wozem, w którym mieszkali. Pewnego dnia całkiem nieoczekiwanie pojawili się widzowie i zaczyna się spektakl. Przedstawienie, w którym rzeczywistość sceniczna miesza się z osobistymi relacjami, tworząc zaskakujące sytuacje. Spektakl zachwycił orońskich widzów, dlatego też biorący w nim udział aktorzy po doskonale wykonanej pracy chętnie pozowali do zdjęć.

Ostatnim elementem programu majówki były koncerty zespołów hip-hopowych. Na scenie pojawiła się grupa Głuchy Telefon z Radomia oraz raper – Puma z Szydłowca. Z całą pewnością był to hip-hop w najprawdziwszym wydaniu, z ostrymi bitami oraz tekstami dającymi do myślenia, napisanymi „językiem ulicy”. Na koniec na scenie zagościł ponownie Shorti, aby wspólnie z członkami Głuchego Telefonu zapoznać publiczność z kolejnym elementem sztuki ulicy – freestylem.

Wszystkich sympatyków Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zapraszamy na kolejny festyn już jesienią – 11 września 2011.kategoria: Wydarzenia, autor: Wojtek, dodano: 2011-06-03 09:15:58, czytane: 2964 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego