ENG

CHOPIN W CISZY ODKRYTY

Wydarzenia

Włączając się w obchody jubileuszu 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, Oddział Mazowiecki Polskiego Związku Głuchych przygotował wystawę zatytułowaną Chopin w ciszy odkryty, której głównym celem było przełożenie piękna muzyki Chopina na język sztuk plastycznych. Do projektu zaproszonych zostało trzech artystów: malarz Stefan Gierowski, rzeźbiarz Jan Kucz oraz ilustrator i rzeźbiarz Józef Wilkoń. Adresatami prezentowanych prac byli ludzie niesłyszący, którym nie została dana szansa na bezpośredni kontakt z twórczością Chopina.

Chopin Chopin

We wstępie do katalogu, opracowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej, przeczytać możemy: Liczymy na to, że te dzieła, będą zalążkiem i powodem do stworzenia rozbudowanej kolekcji „Muzyka w ciszy”, zaadresowanej do osób niesłyszących. Mamy nadzieję, że ta kolekcja pozwoli w przyszłości ułatwić dostęp do tej gałęzi sztuki ludziom, którzy z różnych przyczyn nie mogą z niej korzystać. Będzie ona miała za zadanie przekazywanie dokonań muzycznych językiem sztuk wizualnych. Wierzymy, że szczególna wrażliwość niesłyszących umożliwi im pokonywanie ograniczeń i współuczestniczenie w odczuwaniu artystycznych walorów muzyki. (Blanka Wyszyńska-Walczak, w: Chopin w ciszy odkryty. Gierowski, Kucz, Wilkoń, Orońsko – Warszawa 2010, Centrum Rzeźby Polskiej, s. 3.)

 

Chopin w ciszy odkryty

Gierowski, Kucz ,Wilkoń

Wystawa z okazji obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina

przy współpracy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

29 września – 30 listopada 2010 r.

Polski Związek Głuchych Oddział Mazowiecki

ul. Białostocka 4, Warszawa

Kurator: Blanka Wyszyńska-Walczakkategoria: Wydarzenia, autor: Wojtek, dodano: 2010-09-07 08:14:59, czytane: 3163 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego