ENG

Wojciech Fangor laureatem nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Wydarzenia

W środę 23 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs o Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. Laureatem tegorocznej edycji w dziedzinie „Sztuki plastyczne" został Wojciech Fangor - wybitny polski artysta, twórca „Sygnatury" - pracy zrealizowanej w 2008 roku na terenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

 

Właśnie to dzieło doceniła kapituła konkursu Urzędu Marszałkowskiego. Jak powiedział Stanisław Wieczorek, przewodniczący kapituły, Fangor - współtwórca polskiej szkoły plakatu - cały czas jest tak świeży jak artysta 20-letni i ciągle ma dużo do powiedzenia.

„Sygnatura" to wielkoformatowy obiekt przestrzenny, powstały według autorskiej makiety w pracowniach specjalistycznych Ośrodka Pracy Twórczej Rzeźbiarzy. Składają się na niego litery nazwiska artysty, tworzące jego sygnaturę. Podczas odsłonięcia pracy w Orońsku w roku ubiegłym Wojciech Fangor został uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2001 roku i od tamtej pory jest przyznawana corocznie za wybitne dzieło bądź kreację artystyczną, twórcom pracującym lub mieszkającym na Mazowszu. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: muzyka, sztuki plastyczne, literatura i teatr.kategoria: Wydarzenia, autor: Wojtek, dodano: 2009-09-25 11:42:20, czytane: 4698 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego