ENG

Twórca NIEWINIĄTEK w Orońsku

Pobyty indywidualne

Już drugi miesiąc z pracowni CRP w Orońsku korzysta znany artysta rzeźbiarz - Sylwester Ambroziak. Studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego, a także w pracowni rysunku prof. Mariana Czapli. W 1989 roku uzyskał dyplom w pracowni Grzegorza Kowalskiego.

Laureat nagród i stypendiów, m.in. 1993-1994 stypendium Fundacji Kultury, 2004-2005 stypendium Kulczyk Foundation, 1989-1992 - realizacja w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku projektu „Jeździec Polski", sponsorowanego przez Galerię Notoro, wyróżnienie za rzeźbę „Kain i Abel" na wystawie „Sacrum" w Częstochowie w roku 1997. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Autor licznych ekspozycji indywidualnych, m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Anglii, Holandii oraz w Polsce.

W roku 2008 prezentował swoje prace pt. Niewiniątka na wystawie w Galerii „Oranżeria" w CRP w Orońsku.

Artysta wykonuje swoje rzeźby w drewnie. Tworzy też kameralne, niewielkie formy z brązu, aluminium, żywic syntetycznych oraz wosku. Jego postaci symbolicznie odwołują się do tego, co pierwotne - zarówno formą, jak i nastrojem.

Poszukuję w człowieku elementów pierwszych - mówi artysta - dlatego zwracam się ku religijnym kultom pierwotnym: rzeźbie afrykańskiej czy sztuce Amazonii. Wszystko ma tam głęboki sens, nie ma w nich przypadku.

Jego prace można znaleźć w wielu muzeach i galeriach w kraju i na świecie. W Orońsku przygotowuje kompozycję wykonaną w żywicy barwionej, składającą się z czterech figur. Kompozycja ta ma być prezentowana na wystawie w Szwajcarii.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2009-05-15 10:30:06, czytane: 4173 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego