ENG

ALFABET RZEŹBY – ghi...

Muzeum Rzeźby Współczesnej

ALFABET RZEŹBY - ghi...

25 kwietnia - 16 czerwca 2009 r.
kuratorzy: Maria Pajek, Anna Podsiadły

Ekspozycja Alfabet rzeźby to trzecia odsłona w ramach projektu edukacyjnego zainaugurowanego w roku 2007, którego pomysłodawcą jest dyrektor artystyczny Mariusz Knorowski, zaś sam projekt oparty jest przede wszystkim na prezentacji kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Obecna wystawa, podobnie jak dwie poprzednie, w założeniu nie obejmuje wyborów tematycznych czy problemowych. Celem wszystkich pokazów jest przybliżenie pojęć z historii sztuki, zilustrowanie ich charakterystycznymi przykładami, zaprezentowanie dzieł artystów wybitnych, jak np. Xawery Dunikowski, Alfons Karny, Władysław Hasior, Wiktor Gajda, Naum Gabo, Alberto Giacometti, Antonio Gaudi, Jean Robert Ipousteguy. Ponadto cykl ten jest doskonałą okazją do pokazania dzieł, które rzadko opuszczają magazyny Centrum Rzeźby Polskiej. Konkretne hasła, tendencje, zagadnienia z historii sztuki zilustrowane zostały poprzez fotogramy znaczących dzieł ze sztuki światowej oraz komentarz pisany.

Obecny pokaz dotyczy trzech liter alfabetu, tj. G, H, I i pomyślany został w układzie sekwencyjnym, nie ma ścisłego charakteru chronologicznego. Początek wyznaczają terminy ze sztuki najdawniejszej, prehistoryczne idole, sztuka grecka oraz gotycka. Następnie zobaczyć można przykłady rzeźb odnoszących się do zagadnień historyzmu, idealizacji oraz heroizacji na przestrzeni wieków oraz w sztuce współczesnej. Kolejne sekwencje to geometria w rzeźbie, materiały rzeźbiarskie, takie jak gips, granit, glina. Część materiałowa sąsiaduje ze zjawiskami ze sztuki współczesnej i aktualnej jak instalacja i happening, z których przechodzimy w świat kilku rozbudowanych grup rzeźbiarskich. W części centralnej obok zilustrowanego hasła „głowa" prezentowana jest twórczość Władysława Hasiora.

W tej edycji publiczność ma szansę zapoznać się m.in. z pojęciami: grecka sztuka starożytna, gotyk, geometryczna abstrakcja, gipsowy odlew, granit, glina, happening, heroizacja, historyzm, idealizacja, iluzjonizm, instalacja, inkrustacja.

 kategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, autor: Wojtek, dodano: 2009-04-27 13:19:41, czytane: 5063 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego