ENG

Pomnik Jana Pawła II w Hamburgu

Wydarzenia

W Hamburgu rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika Papieża Jana Pawła II. Podczas konferencji prasowej 20 września br. komisja pod przewodnictwem biskupa dr Hansa-Jochena Jaschke ogłosiła jako zwycięski projekt polskiego rzeźbiarza Józefa Nowaka. W skład jury, obok przedstawicieli Archidiecezji Hamburskiej i Parafii Polskiej, weszli między innymi prof. Bernhard Schwichtenberg, prezes Związku Artystów Niemieckich i prof. Heinz Spielmann, założyciel i dyrektor Bucerius-Kunst-Forum. Prof. Schwichtenberg zaznaczył: Szukaliśmy czegoś wyjątkowego i nowoczesnego, coś na miarę prężnie rozwijającego się Hamburga. Przedstawione komisji popiersie Jana Pawła II autorstwa Józefa Nowaka spełniło nasze oczekiwania. Chciałbym tu jeszcze podkreślić, że jego projekt przeszedł prawie stuprocentową większością głosów podczas tajnego głosowania komisji.

Sam autor tak powiedział o swojej realizacji: Chcę przedstawić Jana Pawła II w starczym wieku, zmagającego się ze swoją chorobą, ale równocześnie jako człowieka nowoczesnego, stawiającego czoła największym współczesnym problemom, o wielkiej sile ducha, traktującego wszystkich ludzi z fascynującą naturalnością i prostotą.
Figura kroczącego Papieża – wyrzeźbiona z pnia dębowego, a następnie odlana w brązie – ma mieć około 2,3 m wysokości.
Napis pod pomnikiem będzie głosił:
PREKURSOROWI NOWEJ EUROPY,
PONOWNEMU ZAŁOŻYCIELOWI ARCYBISKUPSTWA W HAMBURGU,
PROMOTOROWI POLSKO-NIEMIECKIEGO POJEDNANIA

Pomysłodawcą budowy pomnika jest Polska Misja Katolicka, która zebrała już na ten cel ponad 30 000 euro. Inicjatywę poparli również Ole von Beust, burmistrz Hamburga oraz Jan Granat, Konsul Generalny Ambasady Polskiej w Hamburgu. Monument ma stanąć do końca stycznia 2007 roku przed katolicką katedrą St. Marien w hamburskiej dzielnicy St. Georg.

 

Józef Nowak urodził się 1962 roku w Jordanowie, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 12 lat pracuje i mieszka w Pöcking nad Starnbergersee w Bawarii.
Sukces artysty jest wynikiem nawiązania współpracy Centrum Rzeźby Polskiej ze sculpture network.
Szczegółowe informacje o artyście: www.nowak-skulpturen.comkategoria: Wydarzenia, autor: admin, dodano: 2006-09-26 08:51:24, czytane: 7466 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego