ENG

Zimowy pobyt Anny Prankl

Pobyty indywidualne

Po raz kolejny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku gości artystkę z Austrii, Annę Prankl. Urodziła się w Dąbrowie Górniczej. W latach 1961-1967 studiowała rzeźbę i architekturę wnętrz w krakowskiej ASP, gdzie uzyskała dyplom z zakresu architektury wnętrz. W roku 1979 wyjechała na stałe do Wiednia. Tam w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych nostryfikowała dyplom.

Artystka uprawia scenografię teatralną i filmową, a także rzeźbę, grafikę i rysunek. Jest autorem scenografii do wielu filmów np. Trzeba zabić tę miłość Jerzego Morgensterna, Zabijcie czarną owcę Jerzego Passendorfera, Sanatorium pod Klepsydrą Jerzego Hassa, Akwarium, czyli Samotność szpiega Antoniego Krauzego, Łowca. Ostatnie starcie Jerzego Łukaszewicza (film fantastyczny dla dzieci), o Janie Pawle II (wyprodukowany w Nowym Jorku) oraz do wielu filmów zagranicznych i sztuk teatralnych.

Brała udział w kilku wystawach m.in. w Zamku Turntahl - Austria Dolna i w Instytucie Kultury Polskiej w Wiedniu, gdzie miała również indywidualny pokaz.

Swoje prace rzeźbiarskie realizuje przede wszystkim w kamieniu i marmurze. Jej znane realizacje to m.in. opracowanie architektoniczne i rzeźbiarskie źródła „Rebeka" w Kaltenleutgeben, marmurowa fontanna dla Wiednia - wykonana w CRP w Orońsku, maski dla aktorów (wys. 70 cm) do sztuki Ifigenia w Taurydzie i do musicalu Tutenhamon, portrety na prywatne zamówienia np. reżysera Herberta Ledera.

Zajęła I miejsce w konkursie na rzeźbę ruchomą dla dzieci z wadą słychu - szkoła w Wiedniu.

W czasie tegorocznego pobytu w Orońsku realizuje marmurową fontannę z przeznaczeniem do ekspozycji w Centrum Ortopedycznym w Wiedniu.

Więcej informacji: www.arts-anna.com

 kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2009-01-23 12:24:42, czytane: 4783 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego