ENG

Bartłomiej Kurzeja

Pobyty indywidualne

W listopadzie 2008 roku rozpoczął swój pobyt w Orońsku Bartłomiej Kurzeja - rzeźbiarz, medalier, rysownik, scenograf, performer.

Urodził się w 1975 w Nowym Targu. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1997-2002 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Piotra Gawrona. W 1998 roku przebywał na stypendium naukowym w Maastricht (Holandia). Jego prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Polskiej Akademii Nauk, w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jest autorem statuetki - nagrody aktorskiej im. L. Sempolińskiego oraz nagrody dla młodych rzeźbiarzy im. M. Kołodyńskiego.
W kręgu zainteresowań twórczych Bartłomieja Kurzei jest człowiek, jego walka z przeciwieństwami losu, życie codzienne. W swoich pracach rzeźbiarskich przedstawia ludzi znanych, ale także anonimowych.
W czasie trzymiesięcznego pobytu w orońskiej pracowni artysta realizuje m.in. dwa portrety rzeźbiarskie: Feliksa Konecznego (1862-1949) - polskiego historyka i historiozofa, twórcy oryginalnej koncepcji cywilizacji, bibliotekarza i dziennikarza związanego ze środowiskiem krakowskim, oraz Stanisława Kulona (ur. 1930) - znanego artysty rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który osobiście pozował twórcy do portretu.

W roku bieżącym, przy współpracy z ośrodkiem dokumentacji CRP, nakładem PIW zostały wydane jego pamiętniki Z ziemi polskiej do Polski.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2008-12-16 09:51:50, czytane: 7325 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego