ENG

WARSZAWSKI FESTIWAL RZEŹBY - RZEŹBA DLA WARSZAWY

Wydarzenia

W warszawskiej galerii DAP (od 22 lipca do 17 sierpnia) odbyła się wystawa, na której artyści, członkowie Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków prezentowali prace powstałe na plenerach w Orońsku w latach 1997-2007 oraz projekty przeznaczone do realizacji w kamieniu na tegorocznym plenerze w Centrum Rzeźby Polskiej, który odbędzie się w październiku.

Założeniem programowym tegorocznego pleneru, podobnie jak w roku ubiegłym, jest rzeźba w przestrzeni publicznej. Cała zeszłoroczna kolekcja znalazła już swoje miejsce i stała się zalążkiem galerii współczesnej rzeźby parkowej w jednej z podwarszawskich miejscowości.

Po ukończeniu październikowego pleneru w Orońsku prace zostaną przewiezione do Ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jako oferta dla stolicy w zainicjowanym przez samych artystów programie budowy kolekcji rzeźby współczesnej w przestrzeni miejskiej. Wystawie będzie towarzyszył katalog dokumentujący plener, wraz z propozycjami konkretnych, ogólnodostępnych miejsc w stolicy, gdzie rzeźby mogłyby stanąć.

O potrzebie takiej sztuki w miejscach publicznych, ogólnodostępnych, w parkach, w punktach atrakcyjnych turystycznie, w obrębie śródmiejskim i w pobliżu centrów kulturalnych dyskutuje się od dawna. Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Rzeźby - Rzeźba dla Warszawy wyrażają nadzieję, że ich działania umożliwią wypracowanie wspólnego stanowiska wszystkich tych, których interesuje estetyczna jakość naszej wspólnej przestrzeni.

Tegoroczna edycja Rzeźby dla Warszawy ma charakter ogólnopolski, ale do projektu zostali zaproszeni również artyści zagraniczni. Kuratorem Festiwalu jest artysta rzeźbiarz Anna Szalast.kategoria: Wydarzenia, autor: Wojtek, dodano: 2008-08-29 13:38:35, czytane: 4063 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego